StoryEditor

Ceny bydła: niewielkie odbicie od dna

Niewielka poprawa w skupach bydła. Nadal jednak rolnicy otrzymują dużo mniej niż wcześniej, a oferowane stawki nie zapewniają satysfakcjonującej zapłaty za pracę!
14.08.2019., 15:08h

Choć w cennikach skupu bydła nieco drgnęło do góry i dotyczyło to praktycznie wszystkich grup zwierząt – to jednak nadal trudno mówić o satysfakcjonujących stawkach. Największe zmiany objęły byki, zarówno w klasie R jaki i O. Stawki wzrosły o ok. 0,2 zł–0,6 zł/kg, a w przypadku dwóch zakładów do których zadzwoniliśmy nawet o 1 zł/kg (wg wagi poubojowej). Niewielka korekta cen dotyczyła także jałówek i krów. W pierwszym przypadku ceny wzrosły o ok. 0,2 zł–0,4 zł/kg, podczas gdy oddając do skupu krowy ubojnie – oferowały o ok. 0,1–0,4 zł/kg więcej niż tydzień temu (wg wagi poubojowej).
 
Nie zmienia to jednak obrazu cały czas trudnych do zaakceptowania cen. Ubojnie, które biorą udział w naszej sondzie cały czas oferują bowiem za bydło przeciętnie ok. 11,5 zł/kg za byki, 11,9 zł/kg za jałówki oraz 10,3 zł/kg za krowy (wg wagi poubojowej).
 
Jak wynika z danych MRiRW, średnio za bydło rzeźne klasy R3 unijni producenci bydła uzyskiwali na początku sierpnia br. 350,86 euro/100 kg. To o ok. 1% niższa stawka niż na początku lipca. Nadal jednak średnio w UE żywiec wołowy był o 5% tańszy niż przed rokiem. Tymczasem,...

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 18:59