Choć w cennikach skupu bydła nieco drgnęło do góry i dotyczyło to praktycznie wszystkich grup zwierząt – to jednak nadal trudno mówić o satysfakcjonujących stawkach. Największe zmiany objęły byki, zarówno w klasie R jaki i O. Stawki wzrosły o ok. 0,2 zł–0,6 zł/kg, a w przypadku dwóch zakładów do których zadzwoniliśmy nawet o 1 zł/kg (wg wagi poubojowej). Niewielka korekta cen dotyczyła także jałówek i krów. W pierwszym przypadku ceny wzrosły o ok. 0,2 zł–0,4 zł/kg, podczas gdy oddając do skupu krowy ubojnie – oferowały o ok. 0,1–0,4 zł/kg więcej niż tydzień temu (wg wagi poubojowej).
Nie zmienia to jednak obrazu cały czas trudnych do zaakceptowania cen. Ubojnie, które biorą udział w naszej sondzie cały czas oferują bowiem za bydło przeciętnie ok. 11,5 zł/kg za byki, 11,9 zł/kg za jałówki oraz 10,3 zł/kg za krowy (wg wagi poubojowej).
Jak wynika z danych MRiRW, średnio za bydło rzeźne klasy R3 unijni producenci bydła uzyskiwali na początku sierpnia br. 350,86 euro/100 kg. To o ok. 1% niższa stawka niż na początku lipca. Nadal jednak średnio w UE żywiec wołowy był o 5% tańszy niż przed rokiem. Tymczasem,...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Ceny bydła: niewielkie odbicie od dna
Niewielka poprawa w skupach bydła. Nadal jednak rolnicy otrzymują dużo mniej niż wcześniej, a oferowane stawki nie zapewniają satysfakcjonującej zapłaty za pracę!