Wprawdzie zniesienie zakazu nie zostało jeszcze formalnie wprowadzone, ale Chiny zapowiedziały, że nastąpi to w najbliższej przyszłości. Póki, co dotyczy to jedynie dostawców materiału genetycznego z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii oraz Francji.
Ograniczenie to było wprowadzone w 2012 r. z uwagi na szalejący wirus tzw. choroby ze Schmallenbergu, który został wykryty rok wcześniej właśnie w tej miejscowości.
Wirus ze Schmallenbergu powodował deformację płodów bydła, owiec a także kóz. W dość krótkim czasie rozprzestrzenił się także (za pośrednictwem owadów) do 18 krajów. Przypadki obecności tego wirusa sprawiły, że kupcy (Rosja, Chiny, Argentyna, Japonia, USA, Brazylia, Maroko) tego materiału spoza UE wprowadzili zakaz importu żywca wołowego i materiałów genetycznych bydła i owiec. Na zniesienie zakazu, dotyczącego importu tychże materiałów z pozostałych krajów UE jeszcze trzeba poczekać – informuje FAPA. ag
StoryEditor
Chiny zniosły zakaz eksportu materiału genetycznego
Producenci materiału genetycznego bydła i owiec z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Danii mogą odetchnąć. Chiny zniosły zakaz importu nasienia oraz embrionów bydła i owiec wprowadzony 4 lata temu.