Co ciekawe, stosunkowo najmniej (o 2%) ceny wzrosły w województwie podlaskim (149,96 zł/hl), gdzie cena jest niższa od średniej krajowej. Najwięcej za mleko płacono natomiast w województwie lubuskim - 158,28 zł/hl. Tam ceny wzrosły o 6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z kolei największy wzrost – o 9% odnotowano w regionie mazowieckim. Tam cena osiągnęła 154,42 zł/hl.
Analitycy przewidują, że w grudniu prawdopodobnie cena jeszcze wzrośnie. Koniec roku to czas, gdzie wiele mleczarń wypłaca premie okolicznościowe. Natomiast począwszy od 2014 roku dynamika prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu i nastąpią powolne spadki cen. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że przyszły rok przyniesie hodowcom raczej wysokie ceny za mleko. Koszty produkcji powinny utrzymać się na obecnym poziomie, ostrożne prognozy mówią nawet o nieznacznym spadku cen pasz. Opłacalność produkcji mleka będzie więc nadal bardzo wysoka. Ma to już odzwierciedlanie na rynku materiału hodowlanego – bardzo trudno jest kupić jałówki mleczne, a ich cena poszybowała ostatnio w górę.
mw
StoryEditor
Co przyniesie 2014 rok?
Ostatnie miesiące 2013 r. to ciągły wzrost cen mleka w skupie. Wg GUS w listopadzie mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 150,03 zł za 100 l. To o prawie 5% więcej niż w październiku i o 23% więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.