StoryEditor

Co się zmieniło po aferze z „leżakami”?

Do końca czerwca tego roku w rzeźniach powinien zostać zakończony proces wprowadzania elektronicznych dzienników przed i poubojowych. Na podstawie analizy ryzyka kontynuowane są także kontrole gospodarstw, rzeźni oraz przewoźników. To tylko niektóre elementy zmian wprowadzonych po wybuchu afery z tzw. „leżakami”.  
24.05.2021., 08:05h
Na początku 2019 r. polskim rynkiem mięsa wołowego wstrząsa afera z tzw. „leżakami” czyli ubijanymi nielegalnie chorymi krowami. Reporterzy „Superwizjera” TVN pokazali proceder uboju krów z naruszeniem przepisów sanitarnych, weterynaryjnych oraz dobrostanu zwierząt. Ówczesne kierownictwo ministerstwa rolnictwa zadeklarowało podjęcie szeregu działań naprawczych. Teraz do sprawy wrócili posłowie Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke z Koalicji Obywatelskiej, którzy zadali MRiRW szereg szczegółowych pytań dotyczących m.in. zwiększenia nadzoru nad transportem i ubojem zwierząt. 

Monitoring mediów


I tak Główny Lekarz Weterynarii już w lutym 2019 r. polecił organom Inspekcji Weterynaryjnej podjęcie ścisłej współpracy z Policją w zakresie monitorowania i wyszukiwania w mediach (lokalne gazety, fora internetowe, internetowe serwisy ogłoszeniowe) ofert zakupu zwierząt pourazowych od hodowców oraz usług przewozu takich zwierząt do rzeźni. Ponadto, polecono wszystkim wojewódzkim lekarzom weterynarii poinformowanie mediów lokalnych o tym, że przewóz zwierząt pourazowych jest niezgodny z prawem. 

Kontrole po analizie ryzyka


Główny Lekarz We...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:15