Są one wynikiem nałożenia paru czynników – „górka“ bydła po wprowadzeniu dopłat i obowiązku utrzymywania zwierząt w gospodarstwie przez 30 dni, okres letni i związany z nim spadek zapotrzebowania na mięso oraz wysoki kurs euro.
Patrząc jednak szerzej na rynek wołowiny – wzrastający popyt na to mięso, zarówno w UE, jak i na świecie, spowodowały, że średnie miesięczne ceny bydła w UE są wyższe niż przed rokiem. W czerwcu 2015 r. w UE przeciętna cena zakupu bydła rzeźnego klasy R3 wynosiła 381,32 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była o 3,5% wyższa niż w tym samym miesiącu 2014 r.
Rosnące ceny żywca wołowego na rynku unijnym sprzyjały wzrostowi cen bydła w Polsce (do połowy czerwca ceny rosły).W maju 2015 r., według danych GUS, cena bydła (bez cieląt) wynosiła 6,13 zł/kg i była około 1% wyższa niż w poprzednim miesiącu i niż przed rokiem. Młode bydło skupowano po 6,33zł/kg, o 1% drożej niż w kwietniu br. i o 2% drożej niż przed rokiem.
Według danych KE średnia cena polskiej wołowiny klasy R3 w czerwcu br. wyniosła 319,52 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 5% więcej niż przed rokiem.
Stale jednak polska wołowina jest tańsza od unijnej – o 16%. Jeszcze niższe niż w Polsce ceny zakupu bydła rzeźnego odnotowano na Węgrzech, Łotwie, Litwie, w Estonii i w Rumunii. mwie
Źródło: opracowanie ARR na podstawie danych GUS i prognozy Zespołu Ekspertów