StoryEditor

Czy nadzywczajna rada ministrów rolnictwa UE będzie przełomem?

Niskie ceny mleka i wieprzowiny oraz susza w wielu krajach UE znacznie pogorszyły sytuację ekonomiczną rolników. Zaradzić ma temu nadzwyczajna rada szefów resortów rolnictwa zwołana 7 września br. w Brukseli.  
01.09.2015., 09:09h

Susza dotknęła w tym roku nie tylko rolników w Polsce, ale także i w innych krajach, w tym m.in. w Niemczech. Związek Rolników w Hesji podkreśla, że obecne ceny większości produktów rolnych są bardzo niskie, a zwłaszcza mleka i wieprzowiny. – Do tych niekorzystnych uwarunkowań ekonomicznych przyłączyła się tegoroczna susza. Powoduje ona znaczny niedobór pasz objętościowych na okres zimowy. Z uwagi na sytuację na rynku mleka, kłopotliwe będzie sfinansowanie zakupu brakujących ilości pasz – powiedział Friedhelm Schneider, prezydent Związku Rolników w Hesji. Podkreśla, że w tym roku straty poniosą także producenci zbóż, owoców i warzyw. Straty rolników w Hesji szacowane są na ok. 124 mln euro. Związek Rolników w Hesji oczekuje, że na nadzwyczajnej radzie ministrów rolnictwa w UE, które odbędzie się 7 września br. w Brukseli, zostaną podjęte konkretne decyzje odnośnie pomocy i bezpieczeństwa europejskiego rolnictwa.

Nadzwyczajne spotkanie ministrów rolnictwa w Brukseli poprzedziły rozmowy szefów tego resortu w ramach Trójkąta Weimarskiego, które odbyły się w Berlinie w miniony poniedziałek, tj. 31 sierpnia br. w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i wieprzowiny. Uczestniczyli w nich ministrowie rolnictwa: z Polski – Marek Sawicki, Francji – Stephane Le Folla i Niemiec – Christian Schmidt. Celem berlińskiego spotkania było wypracowanie zbieżnego stanowiska Polski, Francji i Niemiec przed planowaną 7 września radą ministrów rolnictwa z wszystkich krajów UE. Ministerstwo rolnictwa informuje, że Polska i Francja ma zbieżne stanowisko, aby na nadzwyczajnej radzie w Brukseli nastąpiło urealnienie niektórych cen interwencyjnych i zakresu interwencji na rynku. Tego pomysłu nie podziela na razie przedstawiciel Niemiec.

Wszystko wskazuje na to, że ministrowie rolnictwa z wszystkich krajów UE będą obradowali 7 września br. w Brukseli pod silną presją organizacji rolniczych. Protest w tym czasie zapowiedziała m.in. COPA i COGECA oraz Europejska Rada Mleka. W demontracji uczestniczyć będą także polskie organizacje m.in. PFHBiPM,  Wielkopolska Izba Rolnicza. Należy mieć nadzieję, że postulaty protestujących rolników  będą uwzględnione podczas obrad i uda się wypracować mechanizmy umożliwiające przetrwać unijnym producentom rolnym  trudny okres do następnych zbiorów. top agrar (opr. les)

Ryszard Lesiakowski
Autor Artykułu:Ryszard Lesiakowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. styczeń 2025 05:51