Polski sektor wołowiny ma duży potencjał i możliwości rozwoju, ale czeka go też wiele wyzwań. W jakim kierunku powinien budować systemy jakości (zakładowe i branżowe), tak by z jednej strony poprawiać wizerunek krajowej wołowiny oraz wspierać jej markę we Wspólnocie i tzw. krajach trzecich, a z drugiej – rolnicy mieli informację o pożądanych – a tym samym lepiej premiowanych – cechach tuszy wołowej? Jaki powinien być kompromis między poprawą cech funkcjonalnych i użytkowych zwierząt, by sprostać oczekiwaniom zakładów mięsnych, a docelowo konsumentom, a także właścicieli stad zarodowych?
Czy w większym stopniu polska branża powinna postawić na klientów z zasobnym portfelem, których będzie stać na steki z ras typowo mięsnych, czy raczej produkt – choć wciąż doskonałej jakości – oparty na krzyżówkach międzyrasowych i zwierzętach użytkowanych mlecznie? A może interesy obu grup producentów rolnych uda się pogodzić na tyle, że każda z nich będzie w stanie dostawać za swoją pracę godne pieniądze. Jak w końcu optymalnie wykorzystywać wszystkie dostępne fundusze, by nasza praca była bardziej efektywna?
Na te i wiele innych pytań będziemy odpowiadać podczas seminarium “top agrar Polska”, połączonego z debatą ekspertów z branży: hodowców, przetwórców i przedstawicieli związków branżowych.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 20 lutego 2016 r. na hali Expo/MOSiR przy alei Politechniki 4 w ramach tegorocznych targów Ferma Bydła w Łodzi. Szczegółowy program konferencji i plan targów można znaleźć na stronie: www.targiferma.com.pl.
mj
Fot. Jajor