Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 roku produkcja mleka systematycznie wzrośnie o ok. 15 mln ton. Oznacza to średnioroczne tempo wzrostu rzędu 0,9% – informuje Centrala Sprawozdawczości Rynku Mleka. Będzie to następstwem zwiększenia wydajności mlecznej krów, mimo uwzględnienia systematycznego spadku liczby mlecznic począwszy od 2016 r.
Ponadprzeciętny wzrost produkcji mleka jest oczekiwany w Irlandii, Polsce, Danii, Estonii, na Litwie i w Rumunii. W Niemczech i Francji, tj. u dwóch największych w UE producentów białego surowca przewidywany jest przeciętny wzrost dostaw, a w Holandii przyrost ten będzie poniżej średniej. Osłabienie tempa wzrostu dostaw w UE porównaniu do 2014 roku jest następstwem niskich cen skupu mleka i ograniczeń wynikających z ochrony środowiska.
Komisja Europejska przewiduje znaczący wzrost unijnego eksportu na światowe rynki, na których europejskie firmy rywalizować będą z głównymi konkurentami, tj. Nową Zelandią, USA i Australią. W Europie rozwój spożycia produktów mleczarskich będzie zróżnicowany. Na mleko pitne i jogurty przeznaczane będą nieznaczne ilości surowca, tymczasem oczekuje się wzrostu zbytu serów, śmietan i masła. top agrar (opr. les), fot. Lesiakowski