Ceny produktów mleczarskich na międzynarodowych rynkach od marca br. wykazują tendencję spadkową. Zdaniem unijnych analityków, w drugiej połowie roku będą się one stabilizować na stosunkowo wysokim poziomie. Zarówno w UE jaki i w USA oraz Nowej Zelandii produkcja mleka w minionych miesiącach br. odczuwalnie wzrosła. Jednocześniew tym czasie minął sezonowy szczyt produkcji mleka na półkuli północnej, co zdaniem ekspertów powinno zaowocować stabilizacją na rynku.
Popyt na światowym rynku – przede wszystkim w Rosji i Chinach – oceniono jako wysoki, również w sytuacji zaostrzenia się relacji politycznych z Moskwą. Komisja dobrze oceniła możliwości zbytu produktów mleczarskich w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie. Dobre perspektywy sprawiają, że u schyłku systemu limitowania produkcji mleka oczekuje się inwestycji w zwiększenie zdolności przetwórczych mleczarni.
Eksperci przewidują, że w krajach wiodących w UE w produkcji mleka dostawy białego surowca w roku kalendarzowym 2014 powinny zwiększyć się o ok. 8 ml ton – w zależności od warunków pogodowych, cen zboża oraz także od realizacji nowej Wspólnej Polityki Rolnej. W opinii analityków, wysoka podaż surowców mleczarskich wiosną br. spowodowała mniejsze wykorzystanie zdolności produkcyjnych, przede wszystkim dotyczyło to kolumn suszarniczych do produkcji mleka w proszku. Jednocześnie zwiększyły się zapasy odtłuszczonego mleka w proszku, ale według wypowiedzi specjalistów ilości te były zaplanowane. (AgE) les