Do 17 maja br. hodowcy bydła złożyli około 37 tys. wniosków, w których planują skorzystać z ekoschematu dobrostan krów, mamek lub opasów. To dopiero połowa ubiegłorocznej liczby złożonych na to działanie wniosków. Gołym okiem widać obawy - po pierwsze, wynikające z wypełnienia wniosków, po drugie z realizacji zadań, do których musimy się zobowiązać.
Z technicznego punktu widzenia wnioskowanie o dodatkowe dopłaty z tytułu „dobrostanu” jest bardzo proste – wystarczy w aplikacji eWniosekPlus zaznaczyć odpowiednie checkboxy przy wariantach, które chcemy w gospodarstwie realizować. Nie trzeba podawać liczby zwierząt deklarowanych do ekoschematu, czy żadnych innych szczegółów – te ARiMR ma weryfikować na podstawie danych z IRZ. Jednak w ślad za deklaracją we wniosku idą zobowiązania co do realizacji wymagań oraz udokumentowania zrealizowanych praktyk dobrostanowych.
Jakie konkretne opcje mają zatem hodowcy i producenci? Kiedy muszą sporządzić plan poprawy dobrostanu i jak dokumentować zadeklarowane praktyki? Jak wypełnić prawidłowo e-Wniosek, by otrzymać dofinansowanie?
· Jacek Zarzecki – prezes PZHiPBM
· Mariusz Tatka – CDR w Poznaniu
· Leszek Ciemniak – CDR w Radomiu
Zarejestruj się już dziś na: ekoschematy.topagrar.pl i dowiedz się, jak skorzystać z dodatkowego dofinansowania na produkcję zwierzęcą.
Prenumeratorzy top agrar Polska oraz subskrybenci strefy Premium topagrar.pl logują się za darmo! Cena regularna biletu to 99 zł.
Czas składania wniosków mija nieubłaganie – data końcowa to 30 czerwiec 2023. Do tego dnia można również składać korekty żadnych konsekwencji. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 25 lipca 2023 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.