StoryEditor

European Dairy Farmers: unijna polityka rolna i ograniczanie emisji zagrażają europejskiej produkcji mleka!

Presja na redukcję emisji i ograniczenie liczby stad krów budzi obawy rolników o przyszłość produkcji mleka w Europie. Tom Dunne, prezes European Dairy Farming (EDF) przedstawia swoje stanowisko na EuroTier 2024.

12.11.2024., 12:20h

Redukcja emisji i ograniczenia liczby stad to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoją hodowcy bydła mlecznego w Europie. Podczas tegorocznych targów EuroTier 2024 w Hanowerze prezes European Dairy Farming (EDF) Tom Dunne przedstawił swoje obawy i wskazał na kluczowe aspekty związane z rolnictwem i przyszłością produkcji mleka w Unii Europejskiej.

Zobacz też: Ruszyły targi EuroTier 2024 w Hanowerze!

Presja na zmniejszenie liczby stad

W swojej wypowiedzi Tom Dunne podkreślił, że unijna polityka dotycząca emisji gazów, w tym metanu i amoniaku, wywołuje silną presję na europejskich hodowców mleka: "W EDF widzimy silną presję na redukcję liczby stad krów mlecznych w Europie, głównie z powodu emisji gazów z produkcji jak metan i amoniak".

Polityka ta, jak zauważył, może przyczyniać się do ograniczenia liczby gospodarstw, co stanowi poważny problem dla przyszłych pokoleń, które coraz częściej nie dostrzegają perspektyw rozwoju w tej branży.

Dlaczego produkcja zwierzęca jest niezastąpiona?

Jednym z kluczowych punktów poruszonych przez Dunne‘a było znaczenie produkcji zwierzęcej dla rolnictwa. Dunne przypomniał, że mimo dążeń do ograniczenia emisji, świat wciąż potrzebuje białka, a krowy odpowiadają za 30% jego światowej podaży. Zastąpienie tego źródła białka w krótkim czasie nie jest możliwe. 

- Pewnie mało kto wie, że 50% nawozów używanych na świecie do uprawy roślin pochodzi z produkcji zwierzęcej. Czy bez tych nawozów uzyskamy wystarczające plony? – pytał retorycznie.

Zdaniem prezesa, unijne plany zmniejszenia stad krów mogą okazać się zgubne dla zapewnienia wystarczającej ilości pożywienia dla mieszkańców Europy i poza nią. Rezygnacja z rolnictwa opartego na hodowli zwierząt może wpłynąć na wydajność całego sektora rolniczego. 

Problemy z dystrybucją, nie nadprodukcją

Dunne podkreślił również, że problemem Europy nie jest nadprodukcja żywności, ale raczej jej dystrybucja do regionów, które jej potrzebują.

- Politycy błędnie diagnozują problem nadprodukcji żywności w Europie, która trzeba potrafić dystrybuować w regiony z deficytem tej produkcji – zaznaczył.

Dlaczego młodzi nie widzą przyszłości w rolnictwie?

Kryzys wizerunkowy branży, który dostrzega Dunne, dotyczy szczególnie młodego pokolenia. Brak perspektyw rozwoju powoduje, że młodzi ludzie nie widzą swojej przyszłości w rolnictwie.

- Przecież jeśli będą limity ilościowe dotyczące liczebności stad, to jak się można rozwijać przy spadającej jednostkowej opłacalności? – pytał Tom Dunne, dodając: – Musimy zadbać o przyszłość naszych gospodarstw mając jednak świadomość, że ich liczba będzie nadal spadać.... to wymaga zmiany podejścia i innej komunikacji produkcji żywności i opinii na temat rolnictwa. Inaczej młodzi nie zobaczą tu przyszłości.

image

Komisja Europejska chce zlikwidować budżet Wspólnej Polityki Rolnej? Wiele na to wskazuje!

"Powinniśmy zacząć martwić się o nasze bezpieczeństwo żywnościowe" – obawy o skutki Zielonego Ładu

Podsumowując swoje wystąpienie, Dunne wyraził poważne obawy dotyczące konsekwencji unijnej polityki.

- UE nie ma przemyślanych konsekwencji wprowadzenia europejskiego Zielonego Ładu w kontekście ograniczenia produkcji żywności w Europie i jeśli nic się nie zmieni, to dziś powinniśmy zacząć martwić się o nasze bezpieczeństwo żywnościowe – przestrzegał prezes EDF.

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:22