Organizatorzy zapowiadają ponad 220 uczestników z 17 krajów. Po rocznej przerwie spowodowanej COVID, światowy sektor mleczarski spotka się, by dyskutować na temat szans i zagrożeń jakie niesie Brexit, Nowa Polityka Rolna oraz Europejski Zielony Ład. W spotkaniu ma wziąć udział kilkunastu panelistów, dwóch ministrów rolnictwa z Polski i Litwy, a także komisarz do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Podczas dwóch dni obrad 8–9 września będziemy rozmawiać o tym, jak bardzo zmieni się w najbliższych latach rynek mleka i produktów mlecznych – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, a zarazem organizatorka Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.
Konferencja będzie miała charakter prezentacji połączonych z panelami dyskusyjnymi. Podczas nich uczestnicy będą mieli znakomitą okazję wymienić się poglądami na takie tematy jak: wyzwania stawiane przez nową Wspólną Politykę Rolna i Zielony Ład, ekonomia produkcji mleka w kontekście oczekiwań konsumentów, światowy handel i regulacje prawne w zakresie łańcucha dostaw oraz kondycja sektora produkcji mleka po pandemii.
Zgodnie z informacją organizatorów, w konferencji uczestniczyć mają m.in. Ranom Armengol - prezydent COGECA (największej organizacji w UE zrzeszającej spółdzielnie), Pekka Pesonen - sekretarz generalny Copa Cogeca, Alexander Anton - sekretarz generalny EDA, Jerzy Plewa - były dyrektor generalny DG Agri. Nie zabraknie też szefów największych europejskich organizacji i związków przetwórców i producentów mleka, ale też radców rolnych, w tym USA, Francji, Niemiec czy Holandii. Swój udział zapowiedziała też Ambasador Nowej Zelandii w Polsce oraz przedstawiciele koncernu mleczarskiego Fonterra.
Tradycyjnie w ramach forum odbędzie się również uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki rankingu spółdzielni i zakładów mleczarskich.
Tradycyjnie w ramach forum odbędzie się również uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki rankingu spółdzielni i zakładów mleczarskich.
opr. mj/FSM
fot. Jajor