StoryEditor

Hodowcom bydła znowu po kieszeni!

Pomyłka czy celowe działanie? Jedno jest pewne – zmiana stawki VAT na nasienie zwierząt gospodarskich po kieszeni uderzy hodowców.
24.06.2020., 14:06h
Odroczona z powodu koronawirusa nowa matryca VAT zaczyna obowiązywać od 1 lipca. Niestety poza zmianami oznaczeń statystycznych, stosowanych do grupowania towarów i usług do poszczególnych stawek VAT hodowców czeka niemiła niespodzianka.

Ustawodawca zrezygnował z wykorzystania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r., a zamiast tego stosowane będą symbole CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz klasyfikacja PKWiU z 2015 r. w przypadku usług.
Ale to nie wszystko – nie wiadomo, czy przypadkiem, czy celowo, przy tej okazji na liście towarów uprawnionych do stosowania 8% stawki VAT (tak jak dotychczas) nie ma kodów CN dla nasienia knurów i buhajów.

Niezależnie od tego czy zmiana została wprowadzona celowo, czy jest to przeoczenie, dopóki ta sprawa nie zostanie wyjaśniona (co wymaga zapewne nowelizacji ustawy o VAT), formalnie od 1 lipca zarówno nasienie buhajów (oraz knurów) będzie objęte stawką 23% VAT.

Wieść ta wzbudziła ogromne zaniepokojenie wśród hodowców korzystających z inseminacji w swoich stadach. W ich imieniu zarząd KRIR wystąpił 22 czerwca 2020 r. do Premiera, wnosząc o pilną zmianę przepisów i pozostawienie 8% stawki VAT. Podniesienie stawki w opinii KRIR, uderzy w polską produkcję zwierzęcą, gdyż większość hodowców rozlicza się ryczałtowo i nie ma możliwości, by odliczyli oni podatek VAT od nabywanych towarów i usług.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 03:35