Koronawirus o mały włos nie pokrzyżował planów organizatorom spotkania. I wprawdzie główny prelegent nie doleciał z USA, ale dzięki współczesnej technice mógł poprowadzić wykład on-line.
Dr Overton krok po kroku omówił jak w wydajny i ekonomiczny sposób wyprodukować wysokiej jakości, zdrowe jałówki do remontu stada, które będą miały potencjał genetyczny, pokrój, odpowiednią kondycję ciała oraz podstawy hodowlane do …
–krycia w wieku 12–14 miesięcy
–wycielenia w wieku 22–23 miesięcy
–minimalnych zaburzeń metabolicznych
–minimalnych zaburzeń zakaźnych
–osiągnięcia wysokiego potencjału na wysoką produkcję mleka w 1 laktacji
–zapłodnienia w odpowiednim czasie
–dostarczenia hodowcy wysokich dochodów.
W ostatnich latach szczególnie zmieniło się podejście do odchowu młodzieży hodowlanej. Coraz więcej hodowców już nie traktuje tej się grupy jako głównego obszaru kosztotwórczego, zmienia się więc tradycyjne zarządzanie cielętami i jałówkami. Raczej już więc odchów intensywny niż podawanie cielętom bardzo ograniczonych ilości mleka w celu “oszczędzenia pieniędzy” i szybszego przejścia na paszę typu starter, spojrzenie na wyrostowość, a nie odsadzanie cieląt w konkretnym wieku i początek krycia w konkretnym wieku. Stara metoda nie sprawdzała się – zwierzęta nie mogły wykorzystać swojego potencjału, miały wiele problemów zdrowotnych i nigdy nie uzyskiwały takich wyników jakich się po nich spodziewaliśmy po wycieleniu …
Na co więc hodowca powinien zwrócić szczególną uwagę podczas odchowu młodzieży hodowlanej?:
•Odpowiedni i wydajny wzrost –najbardziej efektywny przyrost chudych tkanek jest we wczesnym okresie życia, cielęta więc żywimy intensywnie, najlepszym preparatem mlekozastępczym
•Dobre zdrowie – robimy wszystko (siara, żywienie, szczepienia, higiena), by zwierzęta nie chorowały. Problemy ze zdrowiem to prosta droga do rzeźni lub słaba produkcja jako krowy.
•Pomieszczenia i wentylacja
•Zarządzanie ściółką
•Higiena
•Terminowa i efektywna hodowla – do samego końca; nie wystarczy dobrze odchować cielę, równie ważne są jałówki, by były gotowe do krycia w odpowiednim czasie. Im wcześniej to nastąpi, tym hodowca ma więcej czasu (do 6 cykli). Jeśli w tym przedziale jałówka nie zacieli się, trzeba się z nią pożegnać – problemy z rozrodem będzie miała już zawsze.
– Hodowla musi być ekonomiczna – podkreślał dr Overton,
Szczegółowe zalecenia specjalisty w najbliższych wydaniach top bydło.
StoryEditor
Jałówka idealna
Odchów jałówek ze spojrzeniem w przyszłość – to główny temat wystąpienia dra Micheala Overtona z Dairy Analytics w Elanco. prelegenta na II konferencji „Czas na współpracę” organizowanej przez lekarzy z Bovi Vet Service.