StoryEditor

Jest kolejne ognisko pryszczycy w ogromnym gospodarstwie z bydłem mlecznym!

Niestety zgodnie z przypuszczeniami ekspertów pryszczyca szerzy się w zaskakująco szybkim tempie. Wyznaczono kolejne ognisko na Węgrzech, w bardzo dużym gospodarstwie. Objawy jednoznacznie wskazywały na wirus pryszczycy!

26.03.2025., 13:26h

Pryszczyca na Węgrzech

Bardzo złe informacje płyną z Węgier. Tamtejsza weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, drugie już ognisko pryszczycy w tym kraju. Choroba pojawiła się w stadzie 3000 sztuk bydła mlecznego w osadzie Levél w regionie Győr-Moson-Sopron, ok. 60 km od poprzedniego ogniska, wykrytego.

- Pierwsze objawy fizyczne pojawiły się 25 marca w stadzie bydła liczącym 3000 zwierząt w osadzie Level. Obecność wirusa została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi rano 26 marca, w związku z czym Główny Lekarz Weterynarii Szabolcs Pásztor podjął decyzję o wprowadzeniu w powiatach Győr i Mosonmagyaróvár szeregu środków ograniczających. Szczególnie ważną rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby odgrywa szybki ubój podatnych na nią zwierząt domowych - informuje węgierskie Krajowe Biuro Bezpieczeństwa Żywnościowego.

Zabijanie zwierząt rozpocznie się w ciągu kilku dni. Trwają także badania w gospodarstwach kontaktowych.

Charakterystyczne objawy pryszczycy

Jak podaje węgierski Telex, synowie właściciela farmy poinformowali, że wczoraj zauważyli podejrzane objawy u zwierząt: niektóre śliniły się, miały pianę na pyskach, na ich wymionach były pęcherze, a jedna z jałówek zaczęła utykać.

Przypomnijmy. Pierwsze ognisko pryszczycy wybuchło w Niemczech w styczniu 2025 roku. Potem choroba pojawiła się na Węgrzech w stadzie liczącym 1400 sztuk bydła, a także na Słowacji, gdzie są już cztery ogniska (w sumie 3000 sztuk bydła w zakażonych gospodarstwach). 25 marca rząd Słowacji ogłosił dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

W Polsce kwarantanna w gospodarstwach!

Polskie ministerstwo rolnictwa 21 marca wprowadziło zakaz importu do Polski zwierząt, mięsa, mleka, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii od 20 lutego do 20 marca br. ze Słowacji do Polski zrealizowano 412 przesyłek.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi wzmożone kontrole gospodarstw docelowych, do których wprowadzono zwierzęta z terytorium Słowacji w okresie poprzedzających 30 dni od wystąpienia choroby. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych w kierunku pryszczycy. Gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta objęte są kwarantanną.

Pryszczyca 

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Czytaj także: Pryszczyca u bydła i świń: jakie są objawy? Czy jest szczepionka?

Warto dodać, że w UE, ale również na całym świecie obowiązują bardzo surowe zasady zapobiegania chorobie i zwalczania pryszczycy. Niestety nie ma możliwości leczenia chorych zwierząt. Jeśli choć jedno zwierzę w gospodarstwie zachoruje, wszystkie zwierzęta parzystokopytne muszą zostać zabite i utylizowane.

Kamila Szałaj

 

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. marzec 2025 13:01