Znaczna część producentów mleka stosuje wóz paszowy do przygotowania i zadawania dawek pokarmowych. Rolnicy stosują jeden TMR, uzupełniany indywidualnie zadawanymi paszami treściwymi, których dawka ustalana jest na podstawie wydajności mleka (system żywienia PMR) bądź dzielą krowy na grupy żywieniowe i karmią kilkoma mieszaninami, czyli popularnymi TMR-ami. Bez względu na to, czy krowy żywione są jednym czy kilkoma TMR-ami, są one sporządzane przez mieszanie w wozie paszowym.
Jak podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie, hodowcy najczęściej wypracowują własną procedurę mieszania, w której ustalona jest kolejność umieszczania pasz w wozie paszowym, a także długość mieszania. Tymczasem w naszym kraju pojawiła się koncepcja sporządzania tzw. „compact TMR”. W języku polskim angielskie słowo „compact” ma wiele znaczeń. Może oznaczać zwięzły, zbity, a także homogenny, jednolity, funkcjonalnie urządzony, ale co to oznacza w praktyce?
Jakie są jej najważniejsze zasady koncepcji żywienia krów „compact TMR”? Czy to coś nowego, a może tylko powszechnie znana wiedza, opakowana w nową, chwytliwą nazwę? Zamów prenumeratę i czytaj w artykule prof. Zygmunta M. Kowalskiego w lipcowym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.
opr. mj
Fot. Sierszeńska
StoryEditor
Kompaktowy TMR
Czym jest „compact TMR”? To nowa koncepcja żywienia czy tylko chwytliwa nazwa? – na to pytanie w najnowszym wydaniu „top agrar Polska” odpowiada prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie.