W Stanach Zjednoczonych grypa ptaków typu A, a mianowicie wirus H5N1, przeniosła się z zakażonych krów na koty i szopy. Takie wnioski płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Cornella w USA, które zostały opublikowane 25 lipca w czasopiśmie Nature.
Analiza informacji genetycznych wirusa znalezionych u chorych krów, kotów i szopów wykazała, że wirus przeniósł się między tymi gatunkami zwierząt.
Jak koty i szopy mogły złapać H5N1?
Zdaniem badaczy koty i szopy zostały prawdopodobnie zarażone szczepem wirusa ptasiej grypy poprzez picie surowego mleka. Naukowcy nie znaleźli żadnych mutacji w wirusie, które mogłyby zwiększyć jego zdolność do przenoszenia się na ludzi.
Niemniej jednak wyniki badań są „niepokojące”, ponieważ rozprzestrzenienie się wirusa wśród ssaków może sprzyjać jego adaptacji do ssaków, a tym samym do ludzi.
Zgłoszenia w Polsce i źródła zakażeń
Zachorowania kotów na wirusa H5N1 nie są nowością. W ostatnich miesiącach przypadki chorych kotów były zgłoszone w kilku krajach, w tym w Polsce. Jeszcze w czerwcu 2023 roku w Polsce odnotowano 15 przypadków zakażenia kotów tym szczepem wirusa. Źródła zakażenia nie zostały w pełni wyjaśnione. Jednak badacze przypuszczają, że do zakażenia doszło poprzez zjadanie zakażonych ptaków. Przenoszenie wirusa między ssakami w tych przypadkach nie jest brane pod uwagę.
Dotychczas 169 stad dotkniętych w USA
Według aktualnych danych rządu USA, H5N1 pojawił się do tej pory w 169 stadach krów w 13 stanach USA. Cztery osoby zostały zarażone wirusem od krów. We wszystkich przypadkach przebieg choroby był łagodny.
Źródło: AgraEurope