Do tej pory kary za nieprzekazanie sprawozdań miesięcznych dotyczących ilości skupionego mleka przez dany podmiot były wymierzane przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR. Teraz zadanie przejmują terenowe oddziały Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Projekt ustawy został przedłożony przez Krzysztofa Jurgiela i zaakceptowany przez Radę Ministrów. Ustawa obowiązuje po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Czym zajmie się KOWR?
Obecnie mleczarnie mają obowiązek przekazania informacji o ilości skupionego mleka KOWR, który jednocześnie kontroluje te podmioty z wywiązywania się z tego obowiązku i jest upoważniony do przekazywania Komisji Europejskiej zbiorczych informacji o ilości skupionego mleka w danym miesiącu.
Oddziały regionalne KOWR będą nakładały kary pieniężne na podmioty skupujące mleko za nieprzekazanie informacji o zaprzestaniu skupu tego surowca dyrektorowi generalnemu KOWR, a obecnie leży to w kompetencji ARiMR.
A co będzie robiła ARiMR?
Z kolei ARiMR będzie zajmowała się opracowywaniem wniosków o wydanie świadectw autoryzacji zakładów produkcyjnych, chłodni i magazynów, które będą udostępniane na stronach internetowych ARMiR i KOWR. Teraz te zadania wykonuje KOWR.
Przewidziano także zastąpienie w tych wnioskach numeru w centralnym rejestrze przedsiębiorców numerem w ewidencji producentów. Doprecyzowano też właściwość miejscową organów upoważnionych do przeprowadzania kontroli uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń, uznanych organizacji międzybranżowych i podmiotów skupujących mleko.
dkol/ na podst. minrol.gov.pl