Według najnowszego raportu IERiGŻ, pomimo znacznie niższych cen płaconych rolnikom za dostarczone mleko, jego skup nadal rośnie. W pierwszym kwartale br. wzrósł o 9,8% do 2663 mln l. W 2015 r. skala produkcji mleka zwiększyła się o 0,8% i przekroczyła 12,7 mld l (13,1 mld kg). Jak zaznaczają specjaliści z IERiGŻ, to konsekwencja wzrostu wydajności krów użytkowanych mlecznie (o 3,7% do 5722 l, tj. 5890 kg).
Na rynku coraz bardziej uwidacznia się pogorszenie koniunktury. Skutki tych niekorzystnych tendencji to przede wszystkim niższe ceny skupu mleka. Spadły o 17,3% do 113,40 zł/100 l średnio w roku. Z koli ceny zbytu produktów mleczarskich spadły o 9,1%.
– Pozwoliło to poprawić rentowność przetwórstwa mleka i produkcji serów, która w roku poprzednim znacznie pogorszyła się pod wpływem wysokich kosztów surowcowych. Pomimo 9,6% spadku wartości sprzedaży przemysłu mleczarskiego w 2015 r. w porównaniu z 2014 r. zysk brutto wzrósł o 11,7% do 451 mln zł. Poprawiły się wszystkie wskaźniki rentowności, które zbliżyły się do poziomu z 2012 r., choć były gorsze niż w bardzo dobrym pod tym względem 2013 r. – czytamy w opracowaniu IERiGŻ.
Niestety – jak zaznaczają ekonomiści – wiele mleczarni nadal znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, co powinno dać branży impuls do przyspieszenia procesów konsolidacji, które dotychczas przebiegają bardzo wolno. Mało pocieszająca jest także spadek zatrudnienia, który w 2015 r. był mniejszy niż w latach poprzednich. To przy zmniejszeniu wartości sprzedaży skutkowało gorszą wydajnością pracy i wzrostem jej kosztów. Z drugiej jednak strony – pomimo trudnej sytuacji na rynku – w przetwórstwie zauważalny jest wzrost wartości inwestycji.
opr. mj/IERiGŻ
Fot. Jajor
StoryEditor
Lepsza rentowność pomimo spadku cen
– Poprawa efektywności przetwórstwa następuje zbyt wolno – czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej.