StoryEditor

Lepszy nadzór nad rzeźniami? Wraca sprawa reformy

Wraca sprawa reformy systemu nadzoru nad rzeźniami. Resort rolnictwa planuje wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej poprzez zatrudnienie dodatkowo 2,5 tysiąca lekarzy weterynarii. W zakładach mięsnych pojawią się również obowiązkowe kamery monitoringu a rolników czekają nowe zasady prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt.
02.10.2019., 12:10h
O potrzebie zmian w systemie nadzoru minister Jan Krzysztof Ardanowski mówił już na początku roku tuż po aferze z nielegalnym ubojem bydła. Do tej pory projektu ustawy nie ma, ale jej założenia pojawiły się właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zmiany są konieczne z powodu fatalnej sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej, która wpływa na  tym skuteczność nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych i bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego. Za taki fatalny stan rzeczy odpowiadają m.in. niskie wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, co powoduje częste odejścia oraz trudności w znalezieniu chętnych na wakujące stanowiska. Liczba pracowników Inspekcji Weterynaryjnej od 2009 do 2018 r. spadła o 501 osób, z 6173 do 5672. Jednocześnie jest tam coraz mniej lekarzy weterynarii zatrudnionych. Ich liczba od 2009 do 2018 r. spadła o 329 osób, z 2360 do 2031.

Co proponuje rząd?

Dlatego w przygotowywanej ustawie ma znaleźć się wiele rozwiązań, które wzmocnią Inspekcje Weterynaryjną oraz cały system nadzoru. Resort rolnictwa chce przede wszystkim zwiększyć wysokość środków finansowych na funkcjonowanie Inspekcji We...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 20:06