StoryEditor

Macica nie na swoim miejscu

Jej miejsce jest w jamie macicy; czasem w wyniku nadmiernego rozluźnienia więzadeł, w następstwie kolejnych ciąż u wieloródek regeneracja i obkurczanie nie przebiega prawidłowo, macica wypada.      
29.03.2016., 11:03h

Inną przyczyną wypadania macicy uznaje są też zaburzenia w gospodarce wapniowej; wapń odgrywa bowiem istotną rolę w procesie skurczu mięśni. Często też macica wypada po ciążach przebiegających patologicznie, zakończonych trudnymi porodami, niekiedy mnogimi. Jeśli krowa pod koniec ciąży miała zbyt wysoki indeks BCS, podczas porodu użyto siły, niewłaściwie usunięto błony płodowe (powodując u krowy parcie), również istnieje zagrożenie wypadnięciem macicy. Im krowa starsza i im więcej porodów ma za sobą, tym większe ryzyko, że macica będzie wypadać. Dlatego 50-60% hodowców decyduje się wybrakować sztuki, u których choć raz wypadła macica.

Jak rozpoznać?: Stosunkowo łatwo – na zewnątrz wystaje cała macica lub tylko jej część. Zazwyczaj dochodzi do niego w parę godzin po porodzie, już po odejściu łożyska, ale nie jest to warunek konieczny. Wypadającą macicę można pomylić z wypadnięciem pęcherza moczowego czy też pochwy, ale te schorzenia związane są z zatruciem mykotoksynami i występują niezależnie od przebytego niedawno porodu. 

 

Działać szybko: Przy tym schorzeniu czas gra istotną rolę – im szybciej hodowca zainterweniuje, tym lepiej. Macicę, która na zewnątrz przebywała krócej, łatwiej umieścić w jamie macicy, a i ryzyko infekcji jest też mniejsze. Jak postępować prawidłowo, by zminimalizować skutki tego schorzenie oraz jak ocenić rokowania na przyszłość dowiecie się Państwo z najnowszego materiału z cyklu „weterynarz radzi” – top bydło str. 20, gdzie lek. wet. Michał Truszkowski na konkretnym przykładzie prezentuje sposób postępowania.

 

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 23:07