Nowe regulacje, to odpowiedź MRiRW na postulaty sektora wołowiny o konieczności powstania większej liczby rzeźni oraz wprowadzenia możliwości sprzedaży mięsa, tj. małe rzeźnie mają z założenia wpisywać się w trend lokalnego patriotyzmu wśród konsumentów.
Nowe przepisy zakładają, że w rzeźni na terenie gospodarstwa dopuszczony byłby ubój zwierząt z danego i przylegających do nich powiatów zgodnie limitem 1 szt./dziennie bydła powyżej 3. miesiąca życia (365 szt. rocznie) i 2 szt./dziennie poniżej 3 miesięcy życia (730 szt. rocznie). Projekt przewiduje szereg wymogów sanitarnych, które uwzględniają m.in. zamykane na klucz urządzenia chłodnicze do przechowywania mięsa uznanego za niezdatne i zdatne do spożycia, a także – w przypadku, gdy rzeźnia rolnicza składa się z jednego pomieszczenia – co najmniej dwóch urządzeń chłodniczych do mięsa pakowanego i niepakowanego. Rzeźnia ma mieć też pomieszczenie do zmiany odzieży, oddzielne dla urzędowego lekarza weterynarii oraz toaletę. Ponadto musi być wyposażona w pomieszczenia lub zagrody dla zwierząt chorych na chorobę zakaźną (w przypadku uboju zwierząt spoza gospodarstwa). Przepisy dopuszczają też ubój, opróżnianie ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Mała rzeźnia, dużo pytań
W drugiej połowie lutego br. weszło w życie rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej. Resort rolnictwa i GIW odpowiada na szczegółowe pytania.