Średnia cena mleka w EU w lipcu br. wyniosła 30,03 eurocentów za litr (ok. 1,26 zł/l) – tak wynika z aktualnych danych unijnego monitoringu cen na rynku mleka. Po kilkumiesięcznych spadkach średnia cena mleka w UE osiągnęła najniższą wartość w czerwcu br. tj. 29,99 eurocentów/l. Można więc mówić o początku stabilizowania się unijnej średniej ceny mleka w lipcu br. Ostatni podobny nieznaczny wzrost wystąpi w lutym br., co jednak nie oznaczało przełomu. Unijni eksperci monitorujący ceny również informują, że w pierwszym tygodniu sierpnia br. spadły ceny pasz o 1,3% i koszty energii o 5,9% w porównaniu do cen notowanych 4 tygodnie wcześniej.
Kłopoty na rynku mleka i ceny niepokrywające kosztów jego produkcji skłaniają do przyglądania się cenom produktów spożywczych w handlu detalicznym. Dyskusje o wzajemnych relacjach między handlem, przetwórcami i producentami toczą się nie tylko w Polsce. W Niemczech przykładowo Rainer Tietboehl, prezydent Związku Rolników w Meklemburgii-Pomorzu w minionym tygodniu spotkał się z premierem tego landu, tj. Erwinem Sellringiem w celu omówienia sytuacji na rynku mleka. W jego opinii, jest ona następstwem nie tylko wyższych dostaw mleka w Niemczech, ale wynika także z rosyjskiego embarga na produkty mleczne, ponieważ wywiera dodatkową presję na ceny. Jednocześnie reprezentant niemieckich rolników skrytykował handel detaliczny artykułami spożywczymi, a przede wszystkim sieć Aldi. W tej sieci obniżono cenę masła w opakowaniu 250 do 79 eurocentów (3,3 zł), również inne produkty mleczarskie mogą być tańsze w następstwie spadku cen płaconych rolnikom, a które nie pokrywają kosztów produkcji mleka.
„Klienci cieszą się, jeśli mniej płacą za opakowanie, ale odpowiedzialność detalicznego handlu za długofalową produkcję mleka w Niemczech wygląda inaczej” – powiedział Tietboehl. Do podmiotów funkcjonujących na rynku należy nie tylko ustalenie cen, ale też odpowiedzialność w całym łańcuchu powiązań powstawania wartości dodanej. opr. les na podstawie: top agrar/AgE