Jak przypomina Agencja Rynku Rolnego – 30 września 2016 roku upływa termin wpłaty drugiej raty opłaty za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015. Pieniądze należy przekazać na właściwe rachunki OT ARR.
W ostatnim roku kwotowym swoje kwoty indywidualne przekroczyło 63 489 rolników, z czego najwięcej (19 483 osób) w zakresie do 1 tys. kg, zaś 18 928 osób od 1 do 5 tys. kg. Łączna suma jaką z tego tytułu muszą uiścić producenci wyniosła ok. 660 mln zł.
Przypomnijmy, że na poczatku sierpnia br. unijny komisarz ds. rolnictwa Phill Hogan poinformował, że Komisja Europejska nie odstąpi od egzekwowania od rolników kar za nadprodukcję. Komisarz mówił wówczas, że mimo iż podziela troskę o panującą sytuację i jest w pełni świadomy obecnej presji na ceny mleka w całej Europie, to suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego.
Hogan uważa, że obecny kryzys jest pokłosiem braku równowagi między podażą i popytem, a to spowodowane jest zwiększoną produkcją mleka i mniej dynamicznym globalnym popytem. Komisarz zwrócił uwagę również na to, że dostawy mleka w Polsce zwiększyły się w bieżącym roku o 6,7%, pomimo nadmiernej podaży surowca. Zapewnia jednak, że po wpłaceniu do budżetu UE przez polskie władze, suma ta ma być w pełni odzyskana od rolników przyczyniających się do przekroczenia kwot.
opr. mj
Fot. Sierszeńska