StoryEditor

Mlekovita przejmie kaliską spółdzielnię?

Do UOKiK wpłynął wniosek o możliwość koncentracji Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem i Kaliskiej Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka w Kaliszu (KSGPM). Jaki jest cel połączenia? 
17.04.2021., 19:04h
Do UOKiK trafił wniosek o możliwość koncentracji SM Mlekovita i Kaliskiej Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka w Kaliszu. Mlekovita działa na terenie całego kraju, natomiast KSGPM na terenie woj. wielkopolskiego i części woj. łódzkiego. 

Celem koncentracji jest połączenie spółdzielni, które pozwoli na wzmocnienie ich potencjału technologicznego oraz zapewni uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych poprzez:

- obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
- obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
- pełne wykorzystanie zdolności technologicznych zakładów przetwórczych,
- poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów i obniżenie nakładów związanych z reklamą i marketingiem, - zapewnienie w miarę stabilnych warunków producentom mleka, co umożliwi im dalszy rozwój i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach,
- obniżenie kosztów logistycznych,
- zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w KSGPM w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi oraz zmniejszaniem się skupu mleka.

Mlekovita zajmuje się skupem mleka surowego, produkcją mleka świeżego, UHT, serów, twarogów, śmietany i śmietanki, masła, proszków mlecznych, napojów i produktów fermentowanych. Natomiast KSGPM to skup mleka surowego, produkcja serów, twarogów i śmietanki, napojów i produktów fermentowanych.

Skutkiem koncentracji jest rozwój obydwu spółdzielni, ale po połączeniu kaliska spółdzielnia stanie się zakładem produkcyjnym, w którym utrzymane będzie zatrudnienie na zbliżonym poziomie, zwiększy się przerób surowca, ale planowane jest jednocześnie unowocześnienie technologii i techniki, ale także obniżenie kosztów funkcjonowania zakładów. 

Koncentracja nie zakłóci mechanizmów konkurencyjnych na rynku właściwym ze względu na stosunkowo niewielki udział połączonych spółdzielni na rynku właściwym, a zwłaszcza na niewielki potencjał KSGPM. Koszty produkcji winny ulec zmniejszeniu dzięki specjalizacji produkcji poszczególnych zakładów, zmniejszeniu kosztów logistycznych dzięki wspólnej dystrybucji wyrobów, zmniejszeniu kosztów ogólnozakładowych dzięki centralizacji administracji oraz obniżeniu cen materiałów pomocniczych poprzez centralizację ich odbioru od dostawców. Ceny produktu winny również ulec obniżeniu z uwagi na wskazane wyżej obniżenie kosztów produkcji. Przewidywalna data dokonania koncentracji 1 lipca 2021 – czytamy na stronie UOKiK we wniosku. Sprawa jest w toku. 

Źródło: UOKIK
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 19:19