Jak podkreślił szef resortu rolnictwa podjęte działania były odpowiedzią na ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży mleczarskiej i zbożowej rozpoczęciem sprzedaży na rynek Chin. Produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze (permeat serwatkowy) oraz mąka mają bardzo duży potencjał na chińskim rynku.
– Strona polska liczy na szybkie zakończenie procedury zatwierdzającej pasze pochodzenia mlecznego oraz mąkę do eksportu do Chin, przez co polscy producenci zyskają dodatkową możliwość rozwoju współpracy handlowej z chińskimi kontrahentami – informuje ministerstwo.
Aż 10 zakładów mleczarskich czekało na otwarcie rynku, a negocjacje trwały 4 lata.
2/2 @Mlekovita i 10 polskich producentów czekało na te wieści od lat. Dziękuje @GrzegorzPuda @AmbLiuGuangYuan @WetGIW @MRiRW_GOV_PL dobry prognostyk na 2021 Rok Bawołu, który zaczyna się za kilka dni ???????????? @ChinaEmbPoland @portalspozywczy https://t.co/47NUPK4Jdv
— AgnieszkaMaliszewska (@PolskaIzbaMleka) February 5, 2021
Permeat serwatki w proszku jest otrzymywany z płynnego permeatu serwatki. Powstaje w procesie wytwarzania koncentratu białek serwatkowych. Następnie jest suszony rozpyłowo. Znajduje zastosowanie w produkcji wyrobów cukierniczych, napojów, lodów, słodyczy oraz w przemyśle paszowym. Jest bogaty w laktozę i sole mineralne. Permeat serwatki znajduje się m.in. w ofercie Mlekovity, ale również wielu innych polskich zakładów mleczarskich, które od kilku lat interesowały się otwarciem rynku na ten produkt.