StoryEditor

Na wojnę z gronkowcem

Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty, szeroko rozpowszechniony  i trudny do wyeliminowania. Czy mamy szansę z nim wygrać?
29.04.2017., 00:04h

Źródłem zakażenia wymienia przez gronkowca jest mleko innych krów, urządzenia udojowe, a także skóra rąk osób dojących i ręczniki do wymion, używane dla kilku krów. Jeśli więc w gospodarstwie mamy gronkowca – do poprawy jest wiele. Ryzyko zarażenia jest ogromne – jedna chora sztuka zakaża przynajmniej 8 zdrowych – w ten sposób patogen szybko może zaatakować prawie całe stado. Okresem newralgicznym jest dój, kiedy przez otwarty kanał strzykowy do wymienia mogą wnikać bakterie.

Mamy problem
– W jednym z dużych gospodarstw rodzinnych, o bogatych tradycjach hodowlanych, pojawił się duży problem z zapaleniem wymion. Walczyliśmy, by utrzymać lks w mleku poniżej 400 tys. i nie wypaść z klasy ekstra, choć oczywiście komórek somatycznych było i tak dużo za dużo – wyjaśnia lekarz. Leczenie było mało efektywne i frustrujące – cały czas zapalenia powracały (po około 20 dniach od zakończenia kuracji, prowadzonej wtedy „w ciemno”), a straty kolosalne – mleko trafiało do utylizacji przez około 5 dni leczenia i 5 dni karencji. Staraliśmy się je nadrabiać zwiększaniem wydajności, ale na dłuższą metę było wiadomo, że nie tędy droga. Kiedy padła decyzja o przebadan...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:01