Tegoroczna Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego, która odbyła się w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie) obfitowała w nagrody. Sędziowie tradycyjnie docenili najwspanialsze zwierzęta w swoich stawkach, ale oprócz tego utytułowali też krowy o najpiękniejszych wymionach. Pogoda sprzyjała. Pomimo bardzo uciążliwych upałów w piątek, które zalały niemalże cała Polskę, w tym Kujawy – sobotni poranek w Minikowie był bardzo rześki i przyjemny. Wszyscy odetchnęli z ulgą i już od wczesnych godzin ruszyli na ring.
Łącznie na tegoroczną – już 11 edycję imprezy – przyjechało 42 hodowców, którzy przywieźli ze sobą 147 najpiękniejszych okazów bydła w kraju! Komisji sędziowskiej przewodniczył Giuseppe Beltramino z Krajowego Związku Krów Rasy Fryzyjskiej we Włosach (Anafi). Wraz z Romanem Januszewskim i Tomaszem Kostro z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka ocenili zwierzęta w 11 kategoriach.
Poniżej lista zwierząt, które zwyciężyły w swoich kategoriach:
- Klups Lambda Darling, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 10–11 miesięcy, phf);
- Klups Delta Lambda Diora, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 12–13 miesięcy, phf);
- Loreta 73, hodowca: OHZ Osięciny (kat. jałowice w wieku 14–15 miesięcy, phf);
- Klups Pharo Izzy, hodowca: GR Artur Klupś, Pępowo (kat. jałowice w wieku 16–18 miesięcy, phf);
- Jamajka 89, hodowca: OHZ Dębołęka (kat. jałowice w wieku 19–21 miesięcy, phf);
- Cindy, hodowca: OHZ Lubiana (kat. krowy w I laktacji, phf);
- Gela 20, hodowca: SK w Dobrzyniewie (kat. krowy w II laktacji, phf);
- Litera 48, hodowca: OHZ Osięciny (kat. krowy w III laktacji i dalszych, phf);
- Bajka, hodowca: GR Jan Litwin, Czarna Góra (kat. krowy rasy polskiej czerwonej);
- Jagodówka 71, hodowca: SK „Iwno” (kat. krowy rasy jersey);
- Eliza, hodowca: ZD Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa (kat. krowy rasy simentalskiej).
Najlepsze wymię
Ciekawym akcentem oceny w Minikowie była konkurencja o najpiękniejsze wymiona wystawy. Wśród najbardziej licznych podczas rywalizacji przedstawicielek rasy phf tytuły najlepszego wymienia otrzymały zwierzęta w dwóch kategoriach: pierwiastek i krów w drugiej i dalszych laktacjach.
Pierwszą z nagród sędziowie przyznali zwierzęciu o imieniu Cindy, która pochodzi z Ośrodka Hodowli Zarodowej Lubiana. W kolejnej kategorii w szranki stanęły dwie sztuki, obie ze SK w Dobrzyniewie: Gela 20 (w II laktacji) i Barbie 9 (w III laktacji). Ostatecznie wygrała ta pierwsza.
Rywalizację w zakresie wymion w przypadku pozostałych ras wygrywały laureatki tytułów czempiona, tj. krowy:
- Bajka, hodowca: GR Jan Litwin, Czarna Góra (rasa polska czerwona);
- Jagodówka 71, hodowca: SK „Iwno” (rasa jersey);
- Eliza, hodowca: ZD Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa (rasa simentalska).
Superczempionki wystawy
Najwięcej emocji wzbudził wybór najpiękniejszych zwierząt wystawy. Tradycyjnie na ringu pojawiły się laureatki wszystkich dotychczasowych kategorii zwierząt, a sędzia główny wyznaczył najpiękniejszą z najpiękniejszych – ręką poprzez klepnięcie.
Po długiej rywalizacji Superczempionką w kategorii jałówek została jałówka Loreta 73 z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny, urodzona w 2021 r. po ojcu Tropic.
Wśród krów tzw. ras kolorowych, a więc polskiej czerwonej, simentalskiej i jersey Superczempionką została przedstawicielka tej ostatniej – Jagodówka 71 ze Stadniny Koni „Iwno”.
W ostatniej grupie, a więc krów rasy pfh najważniejszy tytuł Superczempiona wystawy otrzymała krowa Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Zwierzę urodziło się w 2018 r. po ojcu i Altahotrod i podczas najlepszej laktacji dało 14698 kg mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,75% i białka 3,2%.
Włoski sędzia odwiedził nasz kraj po raz pierwszy. Podczas spotkania w Minikowie wielokrotnie zwracał uwagę na bardzo wysoki poziom zwierząt i samej wystawy bydła!
mj/fot. Jajor