StoryEditor

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych: Dla kogo najwyższe laury?

Dużą niespodzianką zakończyła się finałowa rywalizacja najpiękniejszych okazów bydła mlecznego w Polsce podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. Jeden z najbardziej prestiżowych laurów  powędrował do gospodarstwa indywidualnego.
17.05.2019., 18:05h
– Znakomite zwierzęta, doskonale przygotowane i mogące startować na wielu europejskich ringach – takimi słowami wielokrotnie rozpoczynał swój komentarz Mark Nutsford, hodowca z Wielkiej Brytanii, które oceniał bydło mleczne na ringu podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu (wywiad z nim można przeczytać w majowym wydaniu dodatku specjalnego top bydło).

Rywalizacja była bardzo zacięta i w większości przypadków tytułami czempionów i wiceczempionów zostały okrzyknięte zwierzęta z dużych ośrodków hodowlanych. Na szczególne uznanie zasługują OHZ Głogówek, OHZ Lubiana i HZZ Żołędnica. Ich przedstawicielki na ringu zdobyły łącznie odpowiednio 3, 4 i 5 tytułów czempiona i wiceczempiona.

Szczególnie mocno należy podkreślić udział oraz doskonałe rezultaty hodowców indywidualnych. Mowa o gospodarstwie Artura Klupsia z Pępowa – jego jałówka zwyciężyła w pierwszej kategorii wiekowej – oraz gospodarstwie Ewy Jończyk z Garzewka. Ta ostatnia zgarnęła za swoje jałówki dwa tytuły wiceczempiona.

Kulminacyjnym momentem wystawy był wybór Superczempionów, spośród wszystkich do tej pory nagrodzonych zwierząt. Tytuł przyznano w trzech kategoriach: ras kolorowych, krów i jałówek. W dwóch pierwszych przyznano je odpowiednio krowom o imionach Jasność 98 ze Stadniny Koni Iwno oraz Iskra z Hodowli Zarodowej Zwierząt Żołędnica.

Ogromną niespodzianką było natomiast zwycięstwo jałówki o imieniu Solana ze wspomnianego stada Artura Klupsia (zdjęcie u góry). Zwierzę startowało w najmłodszej kategorii jałówek i wychodziło na ring z numerem 1, jako pierwsze podczas wystawy. Numer okazał się szczęśliwy. Solana wygrała, choć rywalizowała z dużo starszymi jałówkami, co świadczy o jej ogromnym potencjale hodowlanym.

mj
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:14