Propozycja KE składa się z dwóch dyrektyw. Pierwsza dotyczy zakazu stosowania technik klonowania zwierząt gospodarskich, a także proponuje zakaz importu do Unii zwierząt klonowanych. Druga zaś zabrania wprowadzania do obrotu w UE żywności (mięsa oraz mleka), pochodzącego od klonowanych zwierząt. Nie będzie jednak zabronione klonowanie do takich celów, jak badania naukowe, zachowanie rzadkich ras lub zagrożonych gatunków czy też do produkcji produktów leczniczych i wyrobów medycznych, o ile będzie można uzasadnić zastosowanie takiej techniki – wyjaśnił Tonio Borg, komisarz Unii ds. zdrowia.
Zakaz importu nie obejmuje jednak potomstwa klonowanych zwierząt, nie przewiduje też oznaczania mięsa z nich pochodzącego, jak chciał Parlament Europejski. Europosłowie podkreślali, że klonowanych zwierząt nie używa się do produkcji mięsa, gdyż jest to zbyt kosztowne, ale do reprodukcji i dopiero mięso od nich trafia do sprzedaży – pisze FAMMU/FAPA.
e-abi
StoryEditor
Nie będzie klonowania zwierząt gospodarskich
Komisja Europejska zaproponowała przepisy zakazujące klonowania zwierząt gospodarskich na potrzeby rolnictwa w UE. Zakaz ma dotyczyć także importu klonowanych zwierząt i obrotu mięsem oraz mlekiem uzyskanym z takowych.