StoryEditor

Nie czekaj ze zbiorem!

Susza bardzo mocno daję się we znaki producentom mleka. Po deszczach na początku lipca przyszła fala kolejnych upałów. Czym się kierować przy określeniu terminu zbioru materiału przeznaczonego na kiszonkę z kukurydzy?
03.08.2018., 14:08h
Jak w rozmowie z „top agrar Polska” podkreśla dr Robert Mikuła z UP w Poznaniu, decyzję o terminie zbioru powinniśmy podjąć na podstawie zawartości suchej masy w roślinach oraz pozycji linii mlecznej w ziarniakach. Niestety, w przypadku suszy ocena dojrzałości roślin na polu jest problematyczna, gdyż suche liście mogą sugerować niższą wilgotność. W zdeformowanych ziarniakach trudna jest też ocena położenia linii mlecznej.

– Dobrą metodą wydaje się analiza zawartości suchej masy dobrze rozdrobnionych i reprezentatywnych prób z uwzględnieniem zróżnicowania stanowisk. Wystarczy kuchenka mikrofalowa i waga. Większość żywieniowców zaleca zbiór zielonki na kiszonkę z kukurydzy przy zawartości ok. 35% suchej masy. Prawidłowe oszacowanie terminu zbioru powinno się odbywać w oparciu na założeniu, że utrata wilgotności w warunkach suszy wynosi w przypadku kukurydzy nawet ok. 0,9 % dziennie – mówi dr Mikuła.

Ekstremalnie ciepłe lato w tym roku może znacznie przyspieszyć zbiór. Wszystko dlatego, że lepiej w żywieniu krów sprawdzają się kiszonki, które potencjalnie mają niższą zawartość skrobi, niż te które w związku z wysoką zawartością suchej masy są niestrawne. W tym pierwszym przypadku, zawsze jest bowiem szansa na dostarczenie zwierzętom dodatkowej porcji energii z innych źródeł. Z kolei niestrawnej paszy krowa nie będzie wstanie wykorzystać i hodowcom nie pozostanie już nic innego, jak tylko zacząć liczyć straty.

Z kolei ci rolnicy, którzy pomimo suszy zdecydują się poczekać dłużej i postawią na optymalną ilość energii (zawartość skrobi) kosztem wysokiej zawartości s.m., będą się zapewne borykać z problemami podczas zakiszania, w tym przede wszystkim starannym wyparciem powietrza. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na długość sieczki, która nie powinna być dłuższa niż 10 mm.

Więcej o suszy, problemach hodowców bydła mlecznego, potencjalnych sposobach na zminimalizowanie strat w kiszonce z kukurydzy oraz alternatywnych źródłach energii w dawce pokarmowej krów, piszemy w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska”.

mj
Fot. Biernacki


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 23:37