StoryEditor

Nie tyko higiena

– Nawet z pozoru niegroźna liczba komórek somatycznych w mleku na poziomie 100 tys./ml, prowadzi do ok. 2,8% strat tego surowca. Z kolei, kiedy lks wzrośnie do 400 tys./ml straty rosną do 8,4% – mówił Jan Bakker z holenderskiej firmy doradczej, podczas spotkania z hodowcami w Turznie k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie), które zorganizowała firma Cid Lines.
10.04.2016., 01:04h

Według eksperta z Holandii, podwyższona liczba komórek somatycznych to bomba z opóźnionym zapłonem, która może wybuchnąć w każdej chwili. Okazuje się bowiem, że największe spustoszenie w oborach sieją podkliniczne stany zapalne wymienia, których nie widać. Co należy zrobić, by się przed nimi ustrzec?

Podstawa to oczywiście dobra higiena doju, sprawny i czysty sprzęt oraz sama technika doju, a więc m.in. masaż przedudojowy czy prawidłowe założenie strzyka. Tak naprawdę jednak praca nad odpornością krów, a co za tyk idzie zdrowym wymieniem – zaczyna się znacznie wcześniej.  

– Należy dążyć do wysokich przyrostów masy ciała cieląt. Cięższe o ok. 50 kg pierwiastki, choć nie otłuszczone, doją o ok. 500 kg mleka więcej podczas laktacji. To czy uda się uzyskać wysokie przyrosty masy ciała zależy od pierwszych tygodni życia cielaka, w tym m.in. właściwemu odpojeniu siarą –  zaznaczał Bakker.

Ogromne znaczenie ma okres przejściowy krowy. Błędy popełnione w tym czasie oraz związane z nim choroby mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie zwierząt, w tym stany zapalne wymienia. Przykładem może być hipokalcemia czy szybka utrata kondycji zwierząt po wycieleniu.
– Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym ostatnim problemem może być…”gimnastyka ciążowa”. Zwierzęta przed porodem powinny mieć codziennie na ok. 3–4 godziny dostęp do wybiegów. Niewielki wysiłek sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji po porodzie – zalecał specjalista w Holandii.

Dobrą praktyką jest również dipping strzyków na ok. 3 tygodnie przed wycieleniem, który znacznie ogranicza wnikanie patogenów do wnętrza wymienia. Wystarczy jeden zabieg dziennie. Spotkanie w Turznie odbyło się 7 kwietnia br. Uczestniczyło w nim ok. 80 hodowców. 

mj
Fot. Jajor

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 23:35