Koszty produkcji mleka nieznacznie spadły o 0,05 centa do 44,28 centów / kg w lipcu, w porównaniu do kwietnia br. Jednocześnie jednak cena mleka o zawartości 4,0% tłuszczu i 3,4% białka spadła z poziomu 0,57 cena do 33,99 centa / kg. Co oznacza, że producentom ostatnio brakowało około 10,3 centów / kg lub 23% aby pokryć koszty produkcji. Sytuacja nie poprawia się od wielu miesięcy.
Niemcy poniżej średniej UE
Według MEG w Niemczech mleczarnie obniżyły cenę mleka od kwietnia do lipca, o 0,9 centów / kg, najwięcej w południu kraju. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej cena za mleko w Niemczech jest o 0,6 centów / kg niższa niż średnia UE.
Zarząd MEG ds. mleka wskazał, że w ostatnich latach pracował nad reformą dostaw mleka w celu poprawy sytuacji dochodowej w gospodarstwach, przygotował wraz z RoadMap Milch & Markt propozycje dla rynku mleka.
Europejska Rada ds. Mleka (EMB), organizacja zrzeszająca europejskie organizacje producentów mleka, nalegała na wdrożenie prawnych instrumentów kryzysowych w związku z problemami finansowymi wielu gospodarstw w państwach członkowskich UE.
Opracowany program odpowiedzialności rynkowej (MVP), jak twierdzą specjaliści jest w stanie to zrobić, ponieważ obserwuje i reaguje na sygnały rynkowe poprzez korekty produkcji. Projekt „sprawiedliwego mleka” w państwach członkowskich UE jest szansą na poprawę dochodowości tego sektora rolnictwa.
Kontrola Europejskiego Trybunału Obrachunkowego
Kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oceniają obecnie, czy środki rynku mleczarskiego w latach 2014–2017 odpowiednio złagodziły wpływ zakłóceń w tamtym okresie. Na poprawę sytuacji wydano 740 milionów euro. Nikolaos Milionis, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odpowiedzialny za kontrolę, stwierdził, że „producenci mleka ponieśli znaczną utratę dochodów.” Trybunał zbada, czy fundusze UE zostały wykorzystane na pomoc rolnikom w przezwyciężeniu kryzysu.
Produkcja mleka jest wiodącym sektorem rolnictwa w UE, stanowiącym około 14% całkowitej produkcji rolnej. W 2018 r. wartość produkcji mleka wyniosła 58 mld euro. Aby zapobiec spadkowi cen mleka KE likwidowała nadwyżki rynkowe poprzez dopłaty do publicznego i prywatnego skupu interwencyjnego masła i odtłuszczonego mleka w proszku oraz do ich przechowywania.
Kontrolerzy analizują teraz politykę Komisji i dane państw członkowskich oraz zbierają informacje od rolników, stowarzyszeń zawodowych i przemysłu mleczarskiego. Ponadto przeprowadzają wizyty kontrolne we Francji, Włoszech, Irlandii i Finlandii w celu sprawdzenia, w jaki sposób środki zostały wydatkowane.
oprac. dkol na podst. topagrar.com