Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno spożywczymi – to tak brzmi pełna nazwa dokumentu – definiuje nieuczciwe praktyki jako działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami, które zagraża lub narusza istotny interes drugiej strony. W szczególności proceder ten ma polegać na:
- nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy;
- przyznaniu tylko jednej stronie prawa do jej rozwiązania;
- uzależnieniu zawarcia umowy lub jej kontynuowania od przyjęcia lub spełnienia danego świadczenia, niemającego związku z przedmiotem umowy;
- nieuzasadnionym wydłużaniu terminów płatności.
Organem administracyjnym, który wydaje decyzje o uznaniu danej praktyki za nieuczciwą jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Może on nałożyć m.in. karę pieniężna w wysokości nie większej niż 3% obrotu danek firmy, który osiągnęła w roku poprzedzającym rok nałożenia kary.
„W opinii wielu dostawców produktów rolnych powszechna praktyką jest wymuszanie przez nabywców, w tym sklepy wielkopowierzchniowe, nierównoprawnych warunków umów. Ich wachlarz jest bardzo szeroki, począwszy od narzucania wzorów umów bez możliwości negocjowania ich treści, jednostronne zrywanie umów, wymuszanie poziomu cen zakupów i wydłużanie terminów płatności za dostarczone towary, aż po dodatkowe nieekwiwalentne świadczenia (…)” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.
opr. mj
Fot. Sierszeńska