StoryEditor

Nowa Zelandia rezygnuje z podatku od emisji metanu w rolnictwie

Nowa Zelandia rezygnuje z podatku od emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. Rząd skupi się na innowacjach technologicznych, aby ograniczyć emisje rolnicze.
23.06.2024., 14:00h

Nowy rząd likwiduje podatek od emisji rolniczych

Rząd Nowej Zelandii zrezygnował z planów poprzedniego gabinetu dotyczących opodatkowania emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z rolnictwa. Planowana opłata koncentrowała się w szczególności na emisjach metanu z hodowli bydła i owiec.

Rząd koalicji centroprawicowej, który sprawuje władzę od końca ubiegłego roku, ogłosił 11 czerwca, że w ten sposób spełnił jedną ze swoich kluczowych obietnic wyborczych. Według rządu wkrótce zostanie przedstawiona propozycja, która zapewni, że sektor rolniczy nie będzie już częścią systemu handlu emisjami (ETS).

Zobacz też: Budżet na obniżenie emisji z rolnictwa powinien wynosić 240 mld!

Hodowcy sprzeciwili się planom poprzedniego rządu Nowej Zelandii

Poprzedni rząd Partii Pracy pierwotnie planował obciążyć szczególnie hodowców przeżuwaczy za emisje metanu od ostatniego kwartału 2025 roku. Plany te były uzasadniane faktem, że około połowa emisji gazów cieplarnianych w Nowej Zelandii pochodzi z rolnictwa. Jednak propozycja rządu spotkała się z ostrą krytyką ze strony sektora rolnego.

image

Rolnicy obniżają emisje w Europie dzięki współpracy ADM i Bayer

Mimo odwołania planów nowozelandzki minister rolnictwa Todd McClay zobowiązał się do wypełnienia zobowiązań kraju w walce ze zmianami klimatycznymi. Minister zapewnił jednak, że gospodarstwa rolne nie będą zamykane. 

- Nie ma sensu przenosić miejsc pracy i produkcji za granicę, podczas gdy mniej efektywne pod względem emisji dwutlenku węgla kraje produkują żywność dla świata – powiedział poseł Partii Narodowej.

Technologia zamiast podatków na emisję metanu

Jak wyjaśnił McClay, alternatywą dla poprzednich planów jest skupienie się na rozwiązaniach technologicznych. Wiadomo, że w Nowej Zelandii od dłuższego czasu prowadzone są częściowo udane programy, które na przykład poprzez wartość hodowlaną metanu zmniejszają względną emisję tego gazu u owiec.

Źródło: AgraEurope

Fot. Archiwum Top Agrar

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 04:21