Założeniem nowej strategii jest rozszerzenie istniejącego już Standardu Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” o moduł systemu oceny dobrostanu zwierząt, ma na celu podniesienie standardu hodowli, zwiększy ich konkurencyjność i pomoże w realizacji założeń strategii Europejskiego Zielonego Ładu opartych na zrównoważonym rolnictwie, zasadach ochrony środowiska oraz odpowiednich zasadach postępowania ze zwierzętami. Według dyrektor PIM polscy rolnicy doskonale wiedzą, jak dbać o zwierzęta, bo są często ich głównym źródłem dochodu, jednak Izba chce iść o krok do przodu.
– Chcemy podnosić te standardy, chcemy edukować konsumentów o tym, jak wygląda prawda w zakresie dobrostanu, obalać fałszywe przekazy pseudo obrońców zwierząt. Ważne też, żebyśmy na poziomie Komisji i Parlamentu Europejskiego zabiegali o większy strumień finansowania dla rolnictwa w obszarze planowanych zmian w Nowej Wspólnej Polityce Rolnej – informuje Polska Izba Mleka.
Wśród wymienionych przez PIM elementów dotyczących oceny dobrostanu znajdują się takie jak:
- organizacja gospodarstwa rolnego,
- budynki i urządzenia w gospodarstwie rolnym,
- pastwiska,
- kondycja i zdrowie zwierząt,
- żywienie zwierząt i opieka nad nimi
Polska Izba Mleka do dyskusji nad tworzeniem standardu rolników, producentów mleka zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskie Mleko, przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, zootechnicy, przedstawiciele zakładów przetwórczych oraz audytorzy z TUV SUV Polska, współpracujący z Polską.
Źródło: Polska Izba Mleka