Ostatnia bardzo pomyślna sprzedaż przetargowa odtłuszczonych zapasów mleka w proszku oznacza, że 99% z wszystkich zapasów zakupionych i zarządzanych przez Komisję Europejską sprzedano podczas ostatniego przetargu.
KE w latach 2015-2017 kupiła 380 tys. ton OMP w drodze interwencji publicznej, aby ustabilizować rynek i wesprzeć dochody rolników po kryzysie.
Przed końcem 2016 r. KE uruchomiła proces comiesięcznych, a następnie dwumiesięcznych przetargów publicznych, aby stopniowo pozbywać się zapasów.
– Zwłaszcza gdy są sprzedawane w odpowiedzialny i skuteczny sposób, a dzisiejsze i poprzednie przetargi są wyraźnym dowodem zaangażowania Komisji Europejskiej we wspieranie rolników europejskich, gdy wymagają tego okoliczności. Pokazuje to również, że wspólna polityka rolna zawiera skuteczną siatkę bezpieczeństwa w przypadku takich zakłóceń na rynku, jak widzieliśmy w latach 2014-2016 – powiedział Komisarz ds. Rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan.
Po dwóch latach magazyny opróżniają się, a cena mleka jest wyższa o 36 centów za kg. Proces przetargu jest udokumentowany online na portalu Milk Market Observatory. 24 stycznia 2019 podczas przetargu sprzedano 18 514 ton. W magazynach KE pozostało 4000 ton. Spośród 14 państw członkowskich, które w imieniu Komisji składowały odtłuszczone mleko w proszku, obecnie tylko 4 z nich mają niewielkie zapasy. Kolejny przetarg odbędzie się 7 lutego. Wtedy dowiemy się czy Bruksela pozbędzie się wszystkich zapasów przed terminem!
dkol