W czym właściwie pomaga genotypowanie i czy warto na to wydawać pieniądze?
Genotypowanie daje wiarygodniejszą ocenę wartości hodowlanej – wycena w oparciu o genom jest zdecydowanie lepsza niż w oparciu o indeks rodowodowy. Dzięki wykorzystaniu genetyki możemy przyspieszyć postęp hodowlany w stadzie (znana wartość hodowlana w bardzo wczesnym wieku pozwala na efektywną selekcję samic, lepszy dobór zwierząt do kojarzeń). Mimo, że początkowo wydatek wydaje się znaczny (128 zł w tym sezonie), według PFHBiPM wykorzystując genotypowanie można poprawić rentowność stada, wcześniej brakować jałówki, które nie wprowadzą żadnych korzyści, dzięki temu koszty utrzymania zwierząt będą niższe, a postęp genetyczny pójdzie w określonym przez hodowcą kierunku np. z naciskiem na jakąś cechę, na której najbardziej nam zależy.
Genotypując samice przeznaczone na sprzedaż, jesteśmy bardziej wiarygodni dla kupujących, przez co stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku.
Żeby zgłosić się do pobrania prób do genotypowania należy zgłosić się do selekcjonerów PFHBiPM z danego rejonu. Cała lista selekcjonerów regionalnych podana jest na stronie głównej PFHBiPM.
oprac. dkol na podst. pfhb.pl