Co najmniej raz na 12 miesięcy należy przeprowadzić inwentaryzację stada, w której trzeba uwzględnić liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt, przekazywane przez oddział Agencji do ksiąg rejestracji.
Obowiązek ten wynika z nowelizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich, a ma na celu ułatwienie zwalczania chorób zakaźnych.
Jak zarejestrować zwierzęta?
Spisu można dokonać osobiście w formularzu udostępnianym w oddziale Agencji
lub drogą elektroniczną przy pomocy strony internetowej. Od momentu dokonania spisu zwierząt w ciągu 7 dni należy zgłosić stan stada.
Planowane zmiany
Od kilku lat mówi się o "uproszczeniach", które mają być wprowadzone, aby
rolnicy mieli mniej dokumentacji do wypełniania. Coroczny spis zwierząt w małych
stadach nie jest problemem, natomiast w dużych może przysparzaś wielu pomyłek.
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, podczas Forum
Młodych Rolników na CTR wspomniał o tym, że niezrozumiałe jest to, że podczas
kolczykowania bydła nadawany jest numer identyfikacyjny, który zgłasza się raz po raz do ARiMR, a rolnik musi po raz kolejny wypisać wszystkie zwierzęta podczas spisu i inwentaryzacji. Skoro ARiMR posiada już wszystkie dane i listę zwierząt zarejestrowanych, to dlaczego właściwie rolnik musi znowu wypełniać dokumenty.
Ten sam problem dotyczy powierzchni gospodarstwa, która w ciągu roku może wcale się nie zmienić, a i tak trzeba wypisać każdy ha. Czy nie wystarczy aktualizacja danych?
- Mam wrażenie, że nie robię nic innego tylko wypełniam jakieś papiery - mówił Wiktor Szmulewicz, który posiada własne gospodarstwo
dkol