StoryEditor

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu: co na to rolnicy i hodowcy?

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zaproponowała w zeszłym  tygodniu pierwszy na świecie system nakładania podatków od emisji metanu i podtlenku azotu na rolników i ich stada. Można wywnioskować, że propozycja nie spotkała się z entuzjazmem tamtejszego środowiska rolniczego.  
18.10.2022., 13:10h

W Nowej Zelandii utrzymuje się około 4 mln szt. bydła mięsnego, 6,28 mln szt. bydła mięsnego i 26 mln owiec. W tym kraju żyje pięć razy więcej owiec i dwukrotnie więcej bydła niż ludzi. Nowa Zelandia słynie z produkcji mleka i mięsa oraz ich eksportu. 


Premier Ardner postanowiła przodować na świecie w kwestiach podatku od emisji metanu, który zamierza ściągać z hodowców. Należna kwota będzie zależeć od liczby utrzymywanych zwierząt, wielkości gospodarstwa, rodzaju stosowanego nawozu oraz wszelkich metod stosowanych w gospodarstwie w celu ograniczenia produkcji metanu.


Ardern twierdzi, że wszystkie pieniądze zebrane dzięki wprowadzeniu podatku w 2025 r. zostaną przeznaczone na badania i zachęty dla rolników walczących o zmniejszenie udziału metanu w swoich stadach. Mięso i produkty mleczne dzięki temu byłyby „neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla”. Wystarczy obarczyć hodowców podatkiem, nakazać sadzić drzewa wokół gospodarstwa i sprawa załatwiona. Nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni do tego pomysłu jak premier Nowej Zelandii.

Rolnicy są wściekli

Entuzjastycznemu pomysłowi, ani myślą przyklasnąć rolnicy – s...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 00:54