Brak możliwości pobierania danych o średniej liczbie DJP
Wielu rolników nadal ma spore problemy z aplikacją IRZPlus. Jednym z nich jest brak możliwości pobierania z aplikacji danych o średniej liczbie DJP. Na błąd zwrócił uwagę Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych we wniosku skierowanym do ministra rolnictwa – wtedy jeszcze Henryka Kowalczyka.
„Aplikacja nie posiada opcji pobierania danych o średniej ilości DJP, co jest istotne dla wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej” napisał prezes KRIR z apelem o wprowadzenie tej możliwości, argumentując, że rozwiązanie problemu nie tylko usprawniłoby proces składania wniosków, ale również odciążył biura powiatowe ARiMR w tej kwestii.
Kiedy rolnicy będą mogli pobrać potrzebne pliki z IRZPlus?
W odpowiedzi na pismo Izb Rolniczych resort rolnictwa potwierdził, że do wykonawcy systemu przekazano „wymagania w zakresie zaimplementowania funkcjonalności umożliwiającej bezpośrednie pobieranie z aplikacji IRZPlus danych o średniej liczbie DJP dla bydła, owiec, kóz i świń, jako załącznika do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.”
Jak wynika z informacji MRiRW, wdrożenie funkcjonalności zaplanowane jest dopiero na koniec lipca 2023 r. Do tego czasu niestety rolnicy nie pobiorą danych o średniej liczbie DJP z IRZPlus.
Rolnicy potrzebują szkoleń z obsługi IRZPlus
W swoim piśmie Wiktor Szmulewicz zwrócił także uwagę na potrzebę przeprowadzenia szkoleń dla rolników z obsługi aplikacji IRZPlus i oddelegowania pracownika ARiMR w biurach powiatowych, który pomoże rolnikom przy poprawnym złożeniu wniosku.
Resort rolnictwa w odpowiedzi poinformował, że „w każdym Biurze Powiatowym ARiMR w punkcie obsługi klienta jest dostępne przynajmniej jedno stanowisko komputerowe z dostępem do aplikacji IRZPlus, z którego mogą korzystać posiadacze zwierząt”.
MRiRW zapewnia, że pracownicy Agencji pomagają rolnikom i szkolą ich w obsłudze aplikacji IRZPlus, co więcej, według resortu rolnictwa do końca marca 2023 r. pracownicy ARiMR przeprowadzili szkolenie dla około 63 000 rolników z obsługi aplikacji.
al na podst. KRIR
fot. Portal IRZPLUS