StoryEditor

Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka skreślony z listy członków PFHBiPM

To już drugi regionalny związek po Mazowieckim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka wykreślony z listy członków PFHBiPM. O co chodzi tym razem?
13.12.2023., 14:00h

Jak poinformowała PFHBiPM 5 grudnia podczas posiedzenia Zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, na wniosek Komisji Rewizyjnej PFHBiPM, Sądu Koleżeńskiego, oraz z rekomendacją Prezydium PFHBiPM z listy członków Federacji skreślony został Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Białymstoku.

- Powodem takiej decyzji było działanie na szkodę PFHBiPM. Za usunięciem PZHBiPM ze struktur Federacji głosowało 21 członków Zarządu, głosy przeciwko oddało 7 (z czego 4 reprezentujący Podlasie) – podaje PFHBiPM.

W pełnym uzasadnieniu skreślenia czytamy:

„Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (dalej Federacja lub PFHBiPM) jest podmiotem dobrowolnym, samodzielnym i samorządnym co oznacza, że obecność w jej strukturach  nie ma charakteru obligatoryjnego, a wolą Związku który nie zgadza się z działaniami władz Federacji może być opuszczenie jego struktur.

Za dotychczasową formułą funkcjonowania Federacji opowiedziało się prawie 2/3 delegatów zebranych na Walnym Zjeździe Delegatów w dniu 12 lipca 2023 roku w Ożarowie Mazowieckim. Mandat władz został powierzony znaczną większością głosów, brak zgody delegatów spowodował nieuchwalenie zmian w statucie co oznacza, że zasady demokratycznego funkcjonowania Federacji były i są przestrzegane.

Federacja respektuje uprawnienia podmiotowe i procesowe przysługujące poszczególnym Związkom Hodowców, ich delegatom i przedstawicielom działającym we władzach. Jednak uprawnienia te powinny być wykorzystane dla dobra Federacji lub ochrony praw Związku, a nie w celu działania na szkodę i wywołania destabilizacji w funkcjonowaniu PFHBiPM.

Złożenie przez pełnomocnika Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka (dalej Związek Podlaski) w dniu 12 października 2023 roku wniosku o uchylenie niektórych uchwał Zarządu PFHBiPM oraz uchwał Walnego Zjazdu Delegatów dotyczących wyboru władz PFHBiPM wraz z żądaniem udzielenia zabezpieczenia nie służyło zabezpieczeniu praw Związku Podlaskiego lecz wywołaniu zamętu organizacyjnego w strukturach Federacji i dlatego musi zostać potraktowane jako działanie na szkodę PFHBiPM.

Związek Podlaski był reprezentowany na Walnym Zjeździe Delegatów przez 20 delegatów, tak jak inne duże związki hodowców. Nie kwestionowano wyboru jego delegatów pomimo, że był on obciążony istotną wadą prawną. W trakcie obrad Delegaci Związku Podlaskiego, w tym osoby podpisujące pełnomocnictwo dla pełnomocnika procesowego, nie zgłaszały żadnych wniosków formalnych: czy to o odwołanie zjazdu, zawieszenie obrad czy innych o podobnym charakterze. Przeciwnie delegaci Związku Podlaskiego  czynnie brali udział w pracach Zjazdu, zgłosili swoich przedstawicieli do Zarządu, którzy następnie wzięli udział  w pierwszym posiedzeniu Zarządu decydując się nawet na prace w komisji mandatowo-skrutacyjnej powołanej do przeprowadzenia wyborów wiceprezydentów sekretarza i członków prezydium Zarządu. Osoby te w żadnym momencie nie zgłaszały uwag wskazujących na wadliwość wyboru czy udziału w pracach zarządu nieuprawnionych osób.

Związek Podlaski  w składanym pozwie pominął szereg istotnych okoliczności w szczególności tę, że Walny Zjazd Delegatów czyli najwyższa władza Federacji odrzucił zdecydowaną większością głosów zastrzeżenia dotyczące „procedury wyboru delegatów, udziału delegatów z nowych związków,  a zatem te uwagi na których Związek Podlaski opiera swoje żądania procesowe.

Związek Podlaski bezpośrednio po Walnym Zjeździe Delegatów nie kwestionował jego ustaleń, nie skierował do Federacji przedsądowego wniosku wskazującego na ewentualne nieprawidłowości, tylko od razu zdecydował się na kroki procesowe.

Dopiero 12 października 2023 roku, a zatem trzy miesiące po wyborach, już po zarejestrowaniu zmian w KRS zwrócił się z pozwem o uchylenie części uchwał Walnego Zjazdu Delegatów, w tym uchwał za którymi głosowali jego delegaci oraz uchwał Zarządu pomijając okoliczność, że za przedmiotowymi uchwałami głosowali jego  przedstawiciele. Składając pozew Związek Podlaski domagał się zabezpieczenia polegającego na przywróceniu poprzednich władz Federacji.

W ocenie Zarządu Federacji działanie takie nie służy ochronie praw Związku Podlaskiego, a jest skierowane wyłącznie przeciwko funkcjonowaniu Federacji. Okolicznością nie budzącą wątpliwości jest konflikt we władzach Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka i angażowanie w ten konflikt Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Osoby sprzyjające działaniom Federacji i jej władz są konfrontowane z przeciwnikami takiego stanu rzeczy. Federacja jako podmiot reprezentujący hodowców z całej Polski, staje się instrumentem do rozgrywek w Związku Podlaskim.

Podkreślając merytoryczny i organizacyjny dorobek Federacji członkowie zarządu uznali, że nie mogą biernie akceptować takiego działania Związku Podlaskiego i w takim stanie rzeczy uznali podjęcie uchwały za konieczne.

Na marginesie  należy wskazać, że rozwiązanie to uwzględnia stanowisko przekazane Prezydentowi PFHBiPM, przez w pełni umocowanych do działania, przedstawicieli  statutowych władz Związku Podlaskiego.”

- Należy tutaj podkreślić, iż działanie Zarządu PFHBiPM, nie powinno nikogo zdziwić, ani zaskoczyć, skoro pierwszym działaniem nowo wybranych członków z woj. podlaskiego, było skierowanie do sądu sprawy przeciwko Federacji. Reprezentantów PZHBIPM nie interesowała merytoryczna dyskusja na tematy, którymi zajmuje się PFHBiPM, od lat wspierając hodowców, lecz de facto z marszu wybrali obszar konfliktu. Jak widać, takich działań, nowo wybrany Zarząd PFHBiPM nie zamierza tolerować! – podaje PFHBiPM na swojej stronie.

Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka ma na ten temat inne zdanie

Hodowcy należący do PZHBiPM nie zgadzają się z decyzją Federacji. Według Tomasza Cieślika 3300 hodowców wylądowało na bruku.

- Wielki skandal!!! Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka  i zarazem ponad 3000 hodowców został bezpodstawnie usunięty z struktur Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. WNIOSEK O USUNIĘCIE PZHBIPM ZŁOŻYŁ STANISŁAW ŻOCHOWSKI odwołany prezes związku (który kwestionuje tą decyzję w sądzie) i jeszcze jeden członek zarządu podlaskiego związku popierający Leszka Hądzlika. Dnia dzisiejszego odbywa się zarząd Polskiej Federacji. O godzinie 11.00 rozpoczęło się posiedzenie, gdzie od razu został zmieniony porządek obrad, gdzie wprowadzono punkt o usunięciu Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producent Mleka z struktury Federacji. Po krótkiej dyskusji, gdzie Podlaski Związek odparł bezpodstawne zarzuty wysuwane przeciwko nam, niezwłocznie przystąpiono do głosowania. Po głosowaniu mimo, że decyzja nie jest prawomocna i przysługuje nam odwołanie, wyproszono nas bezprawnie z sali obrad.

Jedynym zarzutem, który był do nas kierowany był pozew, który PZHBIPM skierował do sądu po wyczerpaniu wszystkich kroków statutowych, przeciwko PFHBIPM w sprawie nieprzestrzegania statutu i bezprawnej uchwały która ograniczyła dla Podlasia liczbę delegatów, przy czym faworyzując inne związki. Oczywiście będziemy odwoływać się od tej skandalicznej decyzji do Walnego Federacji, na co mamy 14 dni od doręczenia decyzji – informował Podlaski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mlecznego.

Ocena użytkowości mlecznej będzie wstrzymana na Podlasiu i Mazowszu

Tomasz Cieślik proponuje aby hodowcy z Podlasia, wspólnie z rolnikami z Mazowsza zawiesili na pewien czas prowadzenie oceny krów przez hodowców do czasu wprowadzenia transparentności funkcjonowania PFHBiPM.

- Zarząd MZHBiPM zawiesza ocenę użytkowości mlecznej. Wyrażamy stanowczy sprzeciw i oburzenie wobec nielegalnych działań podjętych przez zarząd PFHBiPM polegających na bezprawnym wykluczeniu Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka ze struktur PFHBiPM. Jest to kolejne działanie po wykluczeniu naszego związku, zmierzające ku zastraszaniu i szantażowaniu osób, które dążą do jakichkolwiek wyjaśnień i informacji co do funkcjonowania i finansowania PFHBiPM. Jednocześnie wspieramy i popieramy stanowisko Podlaskiego związku hodowców bydła i producentów mleka, w dalszych działaniach mających doprowadzić do wyjaśnienia. Wiarygodny jest fakt, że hodowca występuje przeciwko drugiemu hodowcy i wypacza istotę instytucji. Każdy z członków zarządu PFHBiPM, który zagłosował za wyrzuceniem Podlaskiego związku hodowców i producentów mleka zasługuje publiczne napiętnowanie i pogardę. Mazowiecki związek hodowców bydła i producentów mleka rekomenduje zawieszenie na pewien czas prowadzenie oceny krów przez hodowców do czasu wprowadzenia transparentności funkcjonowania PFHBiPM. Bez rolników nie ma oceny – informuje z kolei Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:34