Według przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych (w odniesieniu do BSE) o nadanie takiego statusu może ubiegać się kraj, w którym od daty urodzenia zwierzęcia rodzimego, u którego stwierdzono BSE, upłynęło 11 lat. Najmłodsze zwierzę z BSE urodziło się w Polsce w listopadzie 2005 r. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, o nadanie takiego statusu będziemy ubiegać się na przełomie 2015 i 2016 r. W lutym 2016 r. powinna zebrać się komisja oceniająca złożony wniosek i jeżeli nie pojawią się dodatkowe pytania lub wątpliwości ze strony OIE, to status taki Polska otrzyma w maju 2016 r.
Na liście krajów o nieznacznym ryzyku zagrożenia BSE są obecnie zaliczane: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Japonia, Kolumbia, Węgry, Islandia, Indie, Izrael, Włochy, Korea Południowa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Panama, Paragwaj, Peru, Portugalia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Stany Zjednoczone oraz Urugwaj.
Natomiast do krajów tzw. kontrolowanego ryzyka zagrożenia BSE należą: Kanada, Chińskie Tajpej, Kostaryka, Cypr, Czechy, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Lichtenstein, Litwa, Meksyk, Nikaragua, Polska, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania. e-abi
StoryEditor
Polska bliska otrzymania statusu kraju wolnego od BSE
Być może już w 2016 roku Polska otrzyma od Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) status kraju o znikomym ryzyku zagrożenia wystąpienia tzw. choroby szalonych krów (czyli BSE).