Podmiot ma na celu uzyskanie jak najszybszego postępu genetycznego w krajowej populacji zwierząt gospodarskich, ze szczególnym naciskiem na rasy rodzime i zasoby krajowe. Współpraca instytucji i spółek zajmujących się hodowlą zwierząt ma na celu wzrost efektywności produkcji i wartości krajowych zwierząt oraz wyznaczenie nowego kierunku doskonalenia.
Działania Grupy Polska Genetyka
Główne zadania brane na warsztat to przede wszystkim;
- utworzenie platformy będącej bazą danych genetycznych krajowych zwierząt;
- wdrożenie programów zwalczania chorób zakaźnych;
- upowszechnianie wiedzy dotyczącej hodowli, żywienia i potencjału genetycznego zwierząt;
- prowadzenie oceny genomowej młodych osobników.
Witold Strobel twierdzi, że Instytut Zootechniki będzie dobrym partnerem w zawiązaniu Grupy, ponieważ posiada nowoczesne metody stosowane w rozrodzie zwierząt.
Zaspokojenie potrzeb hodowców
Zawiązanie „Grupy Polska Genetyka” jest odpowiedzią na zapotrzebowanie jakie w ostatnich latach zgłaszali zarówno rolnicy, studenci studiów rolniczych jak i naukowcy na wykorzystanie w praktyce wiedzy teoretycznej popartej badaniami, jaką posiadają Instytuty. Wyniki badań genetycznych, żywienia oraz przyrostów czy wydajności są najczęściej chowane do szuflady, a mogłyby się przysłużyć polskim rolnikom.
Witold Strobel podkreślił, że najbardziej zależy mu na tym, aby do polskiego rolnika trafiał jak najlepszy genotyp zwierząt. Dzięki tym działaniom polski potencjał genetyczny zwierząt gospodarskich będzie odpowiednio wykorzystany, z uwzględnieniem predyspozycji do zrównoważonej produkcji żywności i chowu zwierząt. Nadzór właścicielski nad Grupą będzie sprawował KOWR. Porozumienie podpisano 23 listopada 2017 r.
dkol