Komunikat ten jest odpowiedzią na wniosek złożony przez Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Leszka Hądzlika, Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, którzy zwrócili się do Hogana z prośbą o umorzenie II i III kary za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2014/15 z powodu bardzo trudnej sytuacji na rynku mleka.
Komisarz, mimo iż podziela troskę o panującą sytuację i jest w pełni świadomy obecnej presji na ceny mleka w całej Europie, to suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego – uzasadnia swoje stanowisko. Hogan uważa, że obecny kryzys jest pokłosiem braku równowagi między podażą i popytem, a to spowodowane jest zwiększoną produkcją mleka i mniej dynamicznym globalnym popytem. Komisarz zwrócił uwagę również na to, że dostawy mleka w Polsce zwiększyły się w bieżącym roku o 6,7%, pomimo nadmiernej podaży surowca. Zapewnia jednak, że po wpłaceniu do budżetu UE przez polskie władze, suma ta ma być w pełni odzyskana od rolników przyczyniających się do przekroczenia kwot.
W swojej odpowiedzi Hogan podkreśla także, że okazał wyraźną gotowość do wspierania sektora mleczarskiego w tych trudnych czasach. Oprócz kompleksowego pakietu solidarnościowego dla rolników o wartości 500 milionów euro zatwierdzonego poprzedniej jesieni i zestawu 13 środków przedstawionych w marcu, podczas lipcowego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa zaprezentował nowy pakiet pomocowy dla rolników, mający na celu uporanie się z trwającym brakiem równowagi między podażą i popytem w Unii, wprowadzenie ulgi dla przepływów pieniężnych rolników i stabilizację rynków. Komisarz zapewnił, że stosuje wszelkie środki dostępne w istniejących ramach prawnych i budżetowych. dj, na podst. KRIR