StoryEditor

Przemysł mleczarski prezentuje postulaty wobec przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią

Na obszarze 28 krajów Unii Europejskiej, znajduje się 700 000 gospodarstw mlecznych, 12 000 mlecznych zakładów przetwórczych oraz ponad 300 000 ludzi zatrudnionych w sektorze. EDA wraz DairyUK przygotowały postulaty w związku z Brexitem. 
05.02.2020., 09:02h
Według EDA sektor mleczarstwa stanowi przemysłowy i socjalny kręgosłup rolniczej Europy w UE 27 jak również w Zjednoczonych Królestwie. EDA (Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Mleka) zamierza dalej współpracować z DairyUK, mimo Brexitu. 

Nasze cele są jasne. Jeśli Zjednoczone Królestwo opuści Jednolity Rynek UE i Unię Celną bez żadnego porozumienia handlowego lub alternatywnego dla utrzymania przepływu towarów rozwiązania, to zaszkodzi zarówno sektorowi mleczarskiemu UK jak i UE27. Jedyne akceptowalne rozwiązanie powinno zabezpieczać swobodny przepływ mleka i produktów mlecznych pomiędzy UE a UK, bez taryf celnych oraz kontyngentów ilościowych po obu stronach dla mleka i produktów mlecznych oraz
bez ograniczeń pozataryfowych w handlu. Negatywne efekty nieudanego okresu przejściowego wyjdą poza korporacyjne i ekonomiczne interesy i uderzą bezpośrednio w konsumentów i społeczeństwo. Wysokiej jakości oraz w przystępnej cenie mleko, sery, masło i inne produkty, bogate w białko oraz zdrowe naturalne tłuszcze, są głównym filarem europejskich diet. Zakłócenie łańcuchów dostaw, jako
rezultat słabo zarządzanych przyszłych ustaleń, będzie forsowało wzrosty cen, ograniczało wybór oraz miało negatywny wpływ na diety obywateli. Europejski przemysł mleczarski stale opowiadał się za odpowiedzialnymi rozwiązaniami, które uwzględniają specyfikę naszego sektora. Dlatego namawiamy decydentów po obu stronach Kanału do odpowiedzialnego działania oraz do kontynuacji odbywającej się dyskusji z udziałem przemysłu mleczarskiego – informuje EDA w komunikacie. 

Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Mleka wzywa Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo do wzięcia pod uwagę sformułowanych we współpracy z DairyUK postulatów:

  •  Zerowe taryfy celne oraz brak limitów ilościowych w handlu pomiędzy UE 27 a UK w odniesieniu do produktów mlecznych oraz produktów powiązanych
  • Największe możliwe zrównanie norm dla minimalizacji napięć w handlu i mechanizmy dla zapewnienia, że jakiekolwiek rozbieżności w normach powodują minimalne zaburzenia w handlu.
  • Swobodne wprowadzanie produktów mlecznych do handlu bez technicznych barier
  • Przy rozpoznawaniu istniejących dostosowań w prawie żywnościowym, pozwolić na techniczne rozbieżności, gdy podstawowe zasady są utrzymane.
  • Solidne zasady dotyczące miejsca pochodzenia dla ochrony rynku UE 27 i UK względem importu z krajów trzecich.
  • Utrzymanie całej istniejącej ochrony GI3
  • Pełne wdrożenie Protokołu ustalonego w Porozumieniu dot. Wyjścia w odniesieniu do Wyspy Irlandii, w celu osiągnięcia ciągłego, z perspektywy celnej i nadzorującej, przemieszczania się produktów mlecznych przez granicę lądową.

Oprac. dkol na podst. mleczarstwopolskie.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:16