Według oświadczenia Departamentu Rolnictwa (USDA) w Alabamie, krowa zmarła wkrótce, a badania tkanek potwierdziły u niej encefalopatię gąbczastą bydła (BSE).
Istnieją dwa rodzaje BSE: klasyczne i nietypowe. Klasyczny to ten rodzaj, który prawdopodobnie każdy zna z mediów – atakuje krowy, które zjadły zakażoną paszę zawierającą białko z mączki mięsno-kostnej pochodzącej od chorych krów.
Postrach w latach 90–tych
Ludzie także mogą zarazić się śmiertelną chorobę – wariantem Creutzfeldta-Jakoba, przez spożycie tkanek nerwowych z mózgu i niektórych innych narządów, a nawet produktów na bazie wołowiny, do których trafiają takie części, jak migdałki i fragmenty kręgosłupa.
Na szczęście tkanka mięśniowa jest bezpieczna – nie ma obaw, ze zarazimy się jedząc stek czy pieczeń.
Choroba atakuje mózg, prowadząc do demencji i śmierci. W latach 90. choroba zebrała największe żniwo w Wielkiej Brytanii i jest odpowiedzialna za śmierć ponad 150 osób. W Stanach Zjednoczonych w 1997 r. FDA zakazała użycia białka ssaków w paszach dla bydła i innych przeżuwaczy, a także ustanowiła program nadzoru i środki ochronne.
Nietypowy i rzadki rodzaj
Innym rodzajem choroby jest nietypowe BSE. To właśnie ten typ rozpoznano u 11–letniej krowy z Alabamy. Według USDA forma ta występuje spontanicznie (i na szczęście bardzo rzadko) u zwierząt powyżej 8 roku życia, chociaż niektórych nie przekonuje to wyjaśnienie i winą za chorobę obarczają preparaty mlekozastępcze dla cieląt, które miałyby zawierać białko zwierzęce od chorych osobników.
Nietypowe BSE także może prowadzić do wariantu Creutzfeldta-Jakoba u ludzi.
Zgodnie z danymi USDA jest to dopiero piąty zarejestrowany przypadek BSE w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym był typ klasyczny, który został potwierdzony u krowy przywiezionej z Kanady w 2003 r. Inne przypadki były nietypowe i pojawiały się spontanicznie na przestrzeni ostatnich 12 lat.
Polska jest w gronie 47 państw, które posiadają status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia choroby BSE u bydła i mają zwiększone możliwości handlu bydłem i jego produktami. O statusie przyznanym Polsce i szczegółach można przeczytać tutaj. al