Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie bydła ogółem w Polsce wzrosło w ciągu ostatniego roku o 1,3%, co oznacza, że w naszych gospodarstwach utrzymywanych jest łącznie 6,26 mln szt. tych zwierząt (o 77,5 tys. więcej niż rok temu). Największy udział w krajowym pogłowiu bydła miały województwa: mazowieckie (18,6%), wielkopolskie (16,6%), podlaskie (16,3%).
Dane te uwzględniają zarówno bydło mleczne, opasowe, jak i mieszańce międzyrasowe oraz przedstawicieli typowo mięsnych ras bydła, które GUS wrzuca do jednego worka. Jak tymczasem w szczegółach kształtuje się pogłowie tych ostatnich zwierząt, które tak naprawdę odpowiadają za wizerunek polskiej wołowiny kulinarnej w UE oraz na świecie i stanowią podwaliny krajowego eksportu czerwonego mięsa?
Pogłowie bydła ras mięsnych (w naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę 15 różnych ras) w Polsce wyniosło 633,2 tys. sztuk (według stanu na 31 grudnia 2019 roku). Zwierzęta, tj. bydło mięsne ogółem było utrzymywane łącznie w nieco ponad 103 tys. stadach...
Jeśli jesteś hodowcą bydła mięsnego, prowadzisz opas krzyżówek międzyrasowych lub opasów hf i chcesz zwiększyć opłacalność produkcji wołowiny – zamów „Bydło mięsne i opasy”. Wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub wejść na stronę www.topagrar.pl/prenumerata i zamówić dodatek do prenumeraty TAP za jedyne 14 zł na cały rok!
mj/GUS
StoryEditor
Rasy bydła mięsnego w Polsce
Jak kształtuje się pogłowie bydła ras mięsnych w naszym kraju? Które rasy są najbardziej popularne? Czytaj najnowszy numer „Bydło mięsne i opasy”.