StoryEditor

Regionalna wystawa zwierząt w Sielinku

Solana i Iskra – to Superczempionki wśród ras mlecznych podczas tegorocznej wystawy zwierząt hodowlanych w Sielinku.
08.06.2019., 15:06h
Wielopolska jest jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków hodowli bydła mlecznego. Potwierdziło się to podczas kolejnej, drugiej edycji Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sielinku. Co prawda impreza ma już ponad 20-letnią tradycję, ale jej nową formułę zaproponowano w zeszłym roku. Nowa nazwa ma podkreślać międzyregionalną współpracę przy jej organizacji.

W ramach wystawy na ringu stanęły w szranki jedne z najbardziej utytułowanych ośrodków hodowlanych w Polsce. Główne nagrody w poszczególnych kategoriach podzieliły między sobą 3 gospodarstwa: PR-H Gałopol, GR-H Żydowo i HZZ Żołędnica. W obliczu bardzo wysokiego poziomu prezentowanych zwierząt, słowa uznania należą się dla hodowców indywidualnych tj. Artura Klupsia, Andrzeja Stróżyńskiego i Sebastiana Marciniaka.

W sumie w imprezie komisja sędziowska pod przewodnictwem Mirosława Anaczkowskiego z PFHBiPM oceniła 40 zwierząt, w tym 27 jałówek i 13 krów. Przywiozło je do Sielinka 11 hodowców.

Najważniejsze nagrody czyli tytuły Czempiona i Superczempiona w łącznie 7 różnych kategoriach (5 grup jałówek i 2 grup krów), powędrowały do zwierząt o imionach (w kolejności od najmłodszych do najstarszych):
  • Solana – hodowca: Artur Klupś z Pępowa;
  • G/G Igila – hodowca: PR-H Gałopol;
  • Karolina – hodowca: GR-H Żydowo;
  • Agata – hodowca: GR-H Żydowo;
  • Saba Sstar – hodowca: PR-H Gałopol;
  • Chojna – hodowca: HZZ Żołędnica;
  • Iskra – hodowca: HZZ Żołędnica.

Kulminacyjnym momentem wystawy był tradycyjnie wybór superczemionów. Tym razem przy udziale braw, sędzia główny klepnął w zad Solanę (laureatkę najmłodszej grupy jałowic). Ten wynik nie był zaskoczeniem, bo to samo zwierzę zdobyło najważniejszy laur Superczempiona podczas tegorocznej Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu, gdzie była dużo większa konkurencja.

Drugi tytuł Superczepmiona (w kategorii krów) w Sielinku przyznano krowie o imieniu Iskra z Hodowli Zarodowej Zwierząt Żołędnica. Zwierzę w drugiej laktacji wyprodukowało 11 866 kg mleka (3,66% tłuszczu i 3,21% białka). Krowa Iskra również była jedną z laureatek Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu.

mj
Fot. Jajor
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:00