Chodzi o zapisy, które nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i zarazem przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej takiego uboju.
Jak czytamy w komunikacie RPO, brak regulacji w polskim porządku prawnym, które dopuszczałyby ubój rytualny na potrzeby wspólnot religijnych, stanowi o naruszeniu konstytucyjnych gwarancji wolności religii. Z kolei ubój rytualny dokonywany w celach handlowych, na skalę masową, nie należący do sfery wolności religii i wyznania, dlatego nie może korzystać z ochrony jaką zapewnia Konstytucja. Innymi słowy, ubój bez ogłuszenia powinien być dopuszczony, ale wyłącznie na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych.
“Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Biorąc to pod uwagę, RPO nie znajduje przesłanek do ograniczania uboju rytualnego wyłączne na potrzeby lokalnych wspólnot religijnych. Zmierza ono bowiem do uzyskania koszernej żywności i jest jednym z elementów uzewnętrzniania religii przez wyznawców judaizmu i islamu.
Wniosek do TK jest efektem skargi, jaki wpłynął do Rzecznika Praw Obywatelskich ze strony Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz Europejskiego Związku Żydów, zawierający postulat o zbadanie zgodności obowiązujących przepisów w kwestii uboju rytualnego z Konstytucją RP.
mj